– A színeknek, az öltözeteknek, a mintázatoknak történelmileg hűnek kell lennie, erre nagyon nagy hangsúlyt fektetek, és sok utánajárással kezdek meg egy-egy munkát. Például egy általam festett gall törzsfőnél a pajzs mintázatát is pontosan kellett megterveznem, megvalósítanom, de a japán ronin (borítókép) cseresznyevirág mintás ruhája is hasonlóan nagy odafigyelést igényelt – fogalmazott Pikó Tamás.
A mester kiemelte, hogy ebben az utánajárásban nagy segítség az internet, ahol rengeteg mintázatot lehet találni, de azt jól meg kell szűrni, hogy mi valós és mi nem az.
– Sokan mentek el a fantasy figurák irányába, éppen ezért egyre kevesebb a történelmi figura, viszont sok fiatal kezdett bele ebbe a hobbiba, ők gyakran számítógépes játékok alakjait festik meg – mondta.
Tamás jelenlegi célja, hogy dioráma kategóriában is elérje a mester szintet. A figurafestő tagja a Körös Makett Klubnak, amely augusztus 31-től szeptember 1-ig rendezi a 30. Körös Makett Kupát a Csabagyöngye Kulturális Központban. Tamás mellett a klubtagok is számtalan magas színvonalú versenymunkával készülnek a további – harci, repülő, és polgári jármű kategóriákban.
A mester a festés folyamatát is megmutatta (itt vált még izgalmasabbá a dolog). A figurák részletessége nagyon magával ragadó, de mindezt nagy munka előzi meg. A figurák előkészítése és az alapozás után az árnyékokat emeli ki Tamás egy leheletvékony festékfújással, majd ezután jön a festés, amely szintén nagyon vékony, szinte áttetsző rétegekben felvitt festéket jelent, de azt már ecsettel és nagyítóval. A dioráma készítés pedig kiegészül a táj, környezet, tereptárgyak, épületek és járművek megfestésével, megvalósításával.
A figurák többnyire fém, vagy műgyanta öntvények, de mivel az utóbbi években sokat fejlődött a 3D nyomtatás, így már ilyenek is léteznek. A diorámáknál ezek egészülnek ki még makettekkel, valamint a számomra meghökkentően élethű környezetábrázolással, például víztócsákkal.