A bizottság 2024 végén alakult az Országos Magyar Vadászkamara támogatásával, és a többi között a drónok vadgazdálkodásban történő felhasználási lehetőségeinek feltárását, az eszköz népszerűsítését tűzte ki célul. (További részletek ide és ide kattintva.)
Az induló mentési program fő koordinátorai a Vadászkamara vármegyei Területi Szervezeteinek titkárai, munkájukat segítik az illetékes tájegységi fővadászok. A kezdeményezés segítségével, a vadgazdálkodók és a földhasználók együttműködése révén valósulna meg a vadmentés.
Az akcióban döntően az első kaszálások alkalmával, hőkamerás drón segítségével derítik fel az adott területet, és az ott esetlegesen megtalált őzgidákat a vadászok biztonságba helyezik a mára kialakult jó gyakorlat szerint.
A szervezet arra hívja fel a figyelmet, hogy az ilyen akciókhoz feltétlenül szükséges a földhasználó és a vadászatra jogosult engedélye! Fontos az is, hogy az őzgidák kaszálás előtti mentését csak szakemberek közreműködésével lehet végezni. Máskülönben a természetben talált őzgidákhoz, szarvasborjakhoz nem szabad hozzányúlni!
A mentési programban kutatási célból a gidákat egyedi számozású füljelzővel is el lehet majd látni, ami a későbbi sorsuk felől is információval szolgálhat.
Az OMVV szívesen veszi, ha csatlakoznak hozzájuk önkéntes drónpilóták, civil egyesületek és magánszemélyek, hogy együtt tegyenek az őzgidák megmentéséért!