Őszi feladatok a természetvédelemben

2016. október 18. 11:52 | behir.hu

A Körös-Maros Nemzeti Park Igazgatóság egyik legfontosabb feladata a védett területek természetvédelmi élőhelykezelése. Erre igen sokféle módszert alkalmazunk. A kezelések eredményességének felmérésére (monitorozására) az őszi hónapok a legalkalmasabbak.

A természetvédelmi élőhelykezelés legfontosabb módja gyepes tájak esetében a legeltetés. Igazgatóságunk a Csanádi pusztákon ezt szürkemarha gulyákkal végzi. A legeltetés mellett természetesen vannak másfajta kezelési módok is: kaszálások, szárzúzások, és szelektív kézi kaszálások is. Ezeket egyes területek visszagyepesedésének gyorsítása, vagy ritka növény- és állatfajok speciális élőhelyi igényének kiszolgálása érdekében végezzük. A különféle területkezelési módokat kombináljuk, és a kezeléseket az egyes évek, évszakok között térben változtatjuk. Mindeközben bizonyos fajok élettevékenységeihez és az időjáráshoz is alkalmazkodnunk kell... Ebből már sejthető, hogy mennyire összetett feladattal állunk szemben.

A folyamat az adatgyűjtéssel kezdődik. Felmérjük, hol milyen élőhelyek, növény- és állatfajok fordulnak elő, milyen mennyiségben. Mely fajoknak milyenek az igényeik, melyek egyedszáma csökken vagy növekszik.
Ez természetesen több éves folyamat is lehet. Ezen ismeretek tükrében tudjuk aztán meghatározni, hogy melyik módszer lehet a leghatékonyabb.
A bekövetkező változásokat pedig folyamatosan nyomon követjük, hogy megtudjuk, mennyire eredményes a kiválasztott területkezelési mód.

A monitoring-tevékenységre több okból is az őszi időszak a legalkalmasabb. Egyrészt ilyenkor már behajtjuk a külső legelőkről a gulyákat, azaz a legeltetéses élőhelykezelés a területek döntő hányadán lezártnak tekinthető az évre. Másrészt ősszel megáll a gyepek növekedése, így valós képet kaphatunk a kezelés hatásairól, eredményességéről, a vegetációban bekövetkezett változásokról.
Természetesen a vegetációs időszakban (tavasszal és nyáron) is végzünk monitoring-tevékenységet, egy-egy kiemelten fontos faj, vagy terület esetében akár évi 3-5 felmérésre is sor kerül.

Tapasztalataink azt mutatják, hogy a Körös-Maros Nemzeti Park pusztáin alkalmazott területkezelési módok eredményesek. A Csanádi puszták állapotán sokat tudtunk javítani célirányos élőhelykezelésekkel és megfelelően koordinált legeltetéssel.

Az alábbi néhány képen a Csanádi pusztákról mutatjuk be néhány élőhelykezelés eredményét.

További programok »

FEL