Összművészeti kaland – így lesz húsz percből két értékes óra a piacon

2025. május 17. 14:10 | Bere Mátyás

Csabai Ízek Vására – Családi Élményvásár várta a piacolókat szombaton délelőtt! Haluskakóstolás, kézműves játszóház, zenés-táncos mulatság és előadás a jövőről, azaz a rövid ellátási láncokról, ez fogadott mindenkit, aki arra járt.

Reggel hat órakor már megkezdődött a kis- és őstermelők piaca, majd 9 órakora a Frankó Tanya és Haluskaházból érkező Bartolák Mária el is kezdte kóstoltatni a szép számban érkező kíváncsiskodókat. Ez a szép szám pedig dinamikusan növekszik az egész piac, így a Csabai Ízek Vására tekintetében is, mint azt megtudtuk a szervező Békéscsabai Turisztikai Egyesület elnökétől.

– Bármiről is legyen szó, csak akkor lehet eredményre jutni, ha együttműködések formálódnak. Ha megtaláljuk azokat a partnereket, akik nyitottak a közös munkára, akkor sikerre vagyunk ítélve. Itt a vásáron is erről van szó. Természetesen ezek a dolgok nem mennek csettintésre, sok egyeztetést és közös gondolkodást igényelnek – fogalmazott Opauszki Zoltán elnök, majd hangsúlyozta, hogy az együttműködésben fontos szerepe van az árusoknak, a termelőknek, az üzemeltető Békéscsaba Vagyonkezelő Zrt.-nek, valamint az eseményt szervező Békéscsabai Turisztikai Egyesületnek.

Az elnök hozzátette, hogy a támogatók szerepe is nagyon fontos, hiszen a Magyar Vidéki Hálózat és a Herman Ottó Intézet, valamint az Agrárminisztérium támogatást is nyújt a mostani programok megtartásához.

 

Fotó: Bere Mátyás / Behir.hu

 

Dénes Lajos, a Békéscsaba Vagyonkezelő Zrt. igazgatósági elnöke kiemelte: hatalmas büszkeség, hogy egyre elismertebb a város piaca és annak rendezvényei. Ezen az eseményen táncos bemutató, kézműves játszóház és a tájegység egyik fontos étele, a haluska is helyet kapott.

– Túrós és brindzás haluskával készültünk, ezzel vártuk a vendégeket. Az a célunk, hogy népszerűsítsük a haluskát, mint tájételt. Szeretném, hogy a gyermekek se ijedjenek meg a brindzától, hiszen igazából kellemes, lágy, parmezános ízűt hoztam most belőle – fejtette ki Bartolák Mária, a Frankó Tanya és Haluskaház tulajdonosa, majd kiemelte, hogy nem szabad elfelejteni a helyi ételek hagyományát.

 

Fotó: Bere Mátyás / Behir.hu

 

A Békés Megyei Népművészeti Egyesület szakmai munkatársa Garay Éva arra hívta fel a figyelmet, hogy társaságukból két népi iparművész várta játszóházzal az érdeklődőket. Náluk kötélfonással barátságkarkötőt, valamint csuhéfigurákat, állatkákat lehetett készíteni. Hozzátette, hogy fontos megmutatni a közönségnek, hogy mit tud a népi kultúra. Emellett a Csaba Nemzetiségi Néptáncegyüttes, azon belül a Mindenki Néptánciskolájának tagjai is jelen voltak az eseményen és megmutatták, hogyan ropja az, aki emléket őriz és magyar.

 

 

A délelőtt folyamán Brlázs Róbert, a Herman Ottó intézet Békés vármegyei vidékfejlesztési szakértője tartott előadást a jövő mezőgazdaságáról és pályázatokról.

– Maga a Csabai Ízek Vására egy olyan esemény, amihez szívesen társul az Agrárminisztérium háttérintézménye, a Magyar Nemzeti Vidéki Hálózat, azért is, mert a rövid ellátási lánc egy nagyon fontos projektünk, amelyben a vásárlókat igyekszünk a lehető legközelebb vinni az előállítókhoz, termelőkhöz. A globalista világban, ahol magas a szén-dioxid-kibocsátás, magas a szállítási és a csomagolóanyag-költség, ott mindenképp be kell mutatnunk egy olyan alternatívát, ami ennek az ellenkezőjéről szól. Ezt hívjuk rövid ellátási láncnak, amivel kiemelten jól járnak a vásárlók – fejtette ki az előadó, majd aláhúzta, hogy céljuk tájékoztatni az érdeklődőket olyan pályázati, uniós és hazai forrásokról, amelyeket ezen a területen jól lehet hasznosítani, legyen szó meglévő, vagy új projektekről.

 

Galéria

További programok »

FEL