Országos tisztifőorvos: segítsünk az egyedül élő időseknek!

2020. november 11. 12:32 | Varga Diána

Éjféltől életbe léptek a korlátozások, erről is szó volt az operatív törzs napi tájékoztatóján.

Kiss Róbert rendőr alezredes arra emlékeztetett, hogy kedden éjfélkor életbe léptek az új védelmi intézkedések, majd kitért rá, hogy a hatodik életévét be nem töltött gyermekek kivételével mindenkinek kötelező maszkot viselni és betartani a védőtávolságot a tömegközlekedési eszközökön és állomásokon, az üzletekben, bevásárlóközpontokban, köz- és nyilvános magánlevéltárakban, az ügyfélforgalom számára nyitva lévő helységekben, az egészségügyi és szociális intézményekben. A maszkot úgy kell viselni, hogy az orrot és szájat egyidejűleg elfedje. Az, aki nem megfelelően viseli a tömegközlekedésen vagy az üzletekben a maszkot, az utazásból és a látogatásból kizárható. Ha az érintett nem hajlandó elhagyni a területet, akkor ellene rendőri intézkedés kezdeményezhető. Megjegyezte: a 10 ezer főnél nagyobb településeken a polgármesterek határozzák meg azokat a közterületeket, ahol elrendelhető a maszkviselési kötelezettség.

Az operatív törzs ügyeleti központjának vezetője arról is beszélt, hogy ma már este 8 órától kijárási tilalom van, ez alól a munkahely és a lakhely közti közlekedés a kivétel, illetve a versenyszerűen sportolók mérkőzésekre, edzésekre mehetnek a lakhelyükről és fordítva. A rendőrség internetes honlapján és a koronavirus.gov.hu oldalról is elérhető a munkáltatói igazolás formanyomtatványa, amelyet egyszer kell kitölteni, a rendőr ezt kéri majd igazoltatásnál. Kutyát is lehet sétáltatni a kijárási tilalom alatt, de csak a lakhely közelében – a kutyafuttatók nyitvatartásáról az önkormányzatok döntenek.

A rendőr alezredes továbbá arra figyelmeztetett, hogy ma már tilos gyűlést, kulturális rendezvényt, karácsonyi vásárt szervezni, tartani, azon részt venni, az éttermek vendéget nem fogadhatnak, este 7 után csak a gyógyszertárak és a benzinkutak lehetnek nyitva. A különböző szolgáltatók, ideértve a fodrászt, masszőrt, személyi edzőt, a korlátozások mellett működhetnek. A szállodák turistákat nem, csak üzleti, gazdasági vagy oktatási célból fogadhatnak vendéget. A sportrendezvények nézők nélkül tarthatók meg; tilos szabadidős létesítményeket használni, ideértve az edző- és fitnesz-termeket, a cirkuszokat, színházakat, vidámparkokat, uszodákat, fürdőket, múzeumokat, könyvtárakat, mozikat, állatkerteket, vadasparkokat, jégpályákat, kalandparkokat, játszóházat. Szigorodnak a magán és családi rendezvényeken résztvevők számának szabályai. A védelmi intézkedéseket a rendőrség ellenőrzi a honvédség bevonásával. Ha a boltokban azt tapasztalják, hogy az emberek nem megfelelően viselik a maszkot vagy a boltok nem zárnak be időben, többszöri felszólításra pedig nem intézkedik, akkor az adott üzlet bezáratható. A szabályszegő állampolgár a helyszínen 5-től 150 ezer forintig; ismétlés esetén 200 ezer forintra bírságolható, amelynek legmagasabb tétele 500 ezer forint.

 

Életek múlhatnak a szabályok betartásán

Müller Cecília arra hívta fel a figyelmet, hogy járványügyi szempontból rendkívüli fegyelmezettséget kell mutatunk, hiszen más európai országhoz hasonlóan a járvány hazánkat sem kíméli. Mint mondta, 2697 főre emelkedett a járvány kezdete óta regisztrált elhunytak száma, hozzáfűzve, hogy a valódi halálok jellemzően maga az alapbetegség, de a koronavírus társbetegségként ronthatja a betegek állapotát. Megjegyezte: előfordulnak halálesetek fiatalabb korosztályban is, de jellemzően a halálesetek többsége az idős korosztályt sújtotta. Mindössze az esetek 7 százalékában regisztráltak olyan esetet, ahol semmilyen alapbetegsége nem volt az elhunytnak, vagyis a krónikus betegségben szenvedők, az idősek változatlanul veszélyeztetettek.

Rendkívül fontosnak nevezte az intézkedések komoly betartását, nagyfokú fegyelem megtartását. Ezen túl is azt javasolta, hogy ahol nem lehet tartani a másfél méteres távolságot, valamint közterületen is viseljen mindenki maszkot. Mint mondta, több tanulmány szerint akár 80 százalékkal is csökkenthető a fertőzés továbbadásának kockázata, hiszen a maszk kétoldalról is véd: annak viselésével a fertőzött személytől a vírus nem tud a levegőbe kerülni, az egészséges emberhez pedig kevesebb eséllyel jutnak el a fertőző nyálcseppek. a

A tisztifőorvos szerint alig van ma már olyan család, közösség, ahol ne fordult volna elő fertőzés: mivel nem ismerjük a másik fertőzöttségi státuszát, ezért legyünk óvatosak. Jelenleg 6352 főt ápolnak kórházban, ez a szám is emelkedő tendenciát mutat, ezért fontos, hogy csökkentsük az egészségügyre nehezedő nyomást – tette hozzá, rámutatva, hogy egyértelmű cél a járvány lassítása, és az, hogy az ellátórendszer működőképes maradjon és megfelelő ellátást kapjon mindenki.

"Nehéz idők előtt állunk, ezek a rendelkezések mindenki életét befolyásolják, mégis vannak olyan családtagok, csoportok, akikre sokkal több figyelmet kell fordítani, főként a magányosan, egyedül élő idősekre" – hívta fel a figyelmet Müller Cecília. Azt kérte, hogy óvjuk őket az elszigetelődéstől, hívjuk fel őket hetente egyszer vagy többször, beszélgessünk velük. Ha távol élünk, kérjük a szomszédok segítséget. Az önkormányzatok is nyújtanak segítséget, ha erre szükség van. Számos olyan okoseszköz létezik, amely segítséget, információt ad arról, milyen egészségi állapotban van az érintett. A tiztifőorvos zárásul azt mondta: az, aki beszélgetésre vágyik, keresheti a lelkisegély szolgálatot, akár az egészségirodákon keresztül is. 

További programok »

FEL