A dolog pikantériája, hogy a macik Békésről Békésre vándoroltak, ugyanis, mint Deákné Domonkos Julianna intézményvezető, s egyben ötletgazdától elárulja, a plüssök budapesti „szülei” már két éve a városban laknak.
Rochy Anna és édesanyja évekkel ezelőtt eldöntötte, hogy keresnek egy csöndes, békés (bocsánat!), vidéki települést – és minderre Madzagfalván találtak rá. Megtudjuk, az ex-fővárosi család és az intézményvezető már hónapokkal ezelőtt megálmodta a kiállítást, és talán jobb időpontot nem is találhattak volna, mint a karácsonyi szünet előtti hetet.
Az eredendően bő háromezeres mackóállományból közel 350-et állítottak ki az iskola aulájában, a macikat csak csütörtökig lehet megtekinteni – a sulisokon kívül zömmel a város óvodásait fogadják.
– Szombaton egy rövidített műszakot tartottunk – mesél a kezdetekről Deákné Domonkos Julianna –, majd mire a gyerekek és a tanárok hazamentek, a karbantartókkal és az egyik kollégával berendeztük az aulát. Noha készítettem néhány képet, de senkinek sem küldtem el, mivel meglepetésről van szó. Egész hétvégén a hétfő reggelt vártam; alig tudtam vasárnap aludni.
Hozzáfűzi, fantasztikus látványt nyújtott, amikor hét első napja reggelén a gyerekek beléptek az épületbe, és tágra nyílt szemekkel rácsodálkoztak a mackókra.
– De nemcsak ők – folytatja –, a kollégáim is mind nyomban előkapták a mobiljukat, és exponáltak. Elmondásuk szerint egy picit újra gyerekekékké váltak; kiderült, jónéhányan a mai napig féltve őrzik a gyerekkori macijukat. Ez az öröm mindent megért.
Továbbá a mackótulajdonosok Én és a macim címmel, az iskolások számára egy mackó rajzpályázatot is meghirdettek. A beküldött alkotásokat február elején értékelik, illetve kiállítás nyílik belőlük. A díjazottak mackó motívumokkal díszített karórát, nyakláncot, valamint 22 darab zsákbamackót (köpenyben) nyerhetnek.
(A Wiki királynő szerint „a plüssmackó vagy játékmackó egy szövetből készült, kitömött játék, mely egy barátságos medvét testesít meg. A plüssmackó angol elnevezését, a teddy bear-t (teddy maci) Theodore Rooseveltről kapta, aki egy vadászat alkalmával nem volt hajlandó lelőni egy fához kötött medvebocsot”.)