A Körös-Maros Nemzeti Park Kígyósi-puszta részterületén a fehér és a kardos madársisak mellett egy új orchideafaj, a tojásdad békakonty első példánya is előkerült.
Földünkön mintegy 25 ezer orchideafaj él. A virágüzletekből a díszes, látványos virágú orchideákat ismerjük, a Magyarországon honos orchideák azonban ezeknél jóval szerényebb kinézetűek. A madársisakok apró, fehér virágaikkal díszítik a májusi, júniusi erdő alját, a békakonty zöldes, sárgászöldes virágai azonban nem igazán keltik fel a természetjárók figyelmét. Ezt a növényt inkább az átellenesen álló, jellegzetes, tojás alakú leveleiről tudjuk beazonosítani.
Mindhárom faj inkább a dombvidéken, alacsonyabb hegyvidéken honos, alföldi megjelenésük ritkának mondható, bár szerény megjelenésük miatt még több helyen is lehetnek. Megbúvó természetüket, rejtett életüket az is jellemzi, hogy az időjárás függvényében nem minden évben egyforma intenzitással hajtanak, előfordulhatnak évek, amikor a virágzás teljesen el is marad.
Az egyedfejlődésükre jellemző, hogy a földre hullott magok évekig fejlődnek a talajban. Gyakran csak 6-8 éves korukban jelennek meg a felszínen, de ezt követően is éveket kell várni az első virágzásra. Ennek a lassú fejlődésmenetnek köszönhető, hogy a két nálunk található madársisak-faj átlagos élettartama 25 év körülire, míg a békakontyé akár 40-70 évre is tehető.