Több ezer mintavételhez elegendő laborkapacitásunk van – fogalmazott. A WHO protokoll alapján jelölik ki a vizsgálandók körét.
Kesztyűből 22 millió pár, maszkból 1,5 millióból áll rendelkezésre, és érkezik mintegy 1 millió műtéti maszk. Lélegeztetőgépből és altatógépből 2-2 ezer darab van az országban, amely több tízezer megbetegedés esetén is elegendő ellátást nyújt, de újabb gépek beszerzéséről is intézkedett a kormány.
Orbán Viktor beszélt arról is, hogy mivel az újonnan megbetegedettek között vannak olyanok, akik Izraelből érkeztek, ezért úgy döntöttek, hogy Irán, Kína, Dél-Korea és Olaszország után mostantól az Izraelből jövő külföldieknek sem lehet belépniük Magyarország területére. Akik pedig magyarként onnan jönnek haza, azoknak kéthetes karantént kell vállalniuk.
A miniszterelnök szerint az életünk nem hetekre, hanem hónapokra változik meg, ezekhez a változásokhoz pedig mindnyájunknak, így a diákoknak és a tanároknak is alkalmazkodni kell. Bejelentette, hogy hétfőtől digitális oktatásra állnak át az iskolák, az oktatási akciócsoport által megfogalmazott javaslatok holnap-holnapután kormányrendeletben is olvashatók lesznek.
– Március 16-ától új oktatási rend életbe, ezt úgy nevezzük, hogy tantermen kívüli digitális munkarend. Ez azt jelenti, hogy a tanulók nem látogathatják az oktatási intézményeket, nem mehetnek be az iskolába. Az igazgatóknak be kell menniük, és a tanároknak is folytatniuk kell az oktatást, de digitális eszközökkel, aki tudja otthonról, akinek pedig nincsenek ilyen eszközei otthon, az az iskoláét veheti igénybe - emelte ki Orbán Viktor, hozzátéve, hogy egyébként is ki szerették volna építeni a digitális oktatási kultúrát, ezt még nem fejezték be, de a rendkívüli helyzet rendkívüli megoldásokat igényel.
Mint mondta, ilyen módon a tanulók tudnak tanulni, a tanárok tanítani, és jó esély van arra, hogy a szokott rendben meg lehet tartani az idei érettségit is.
Az iskolák jövő héten megkapják az oktatási államtiktárságtól a digitális oktatáshoz szükséges módszertani ajánlásokat.
Végezetül azt tanácsolta, hogy a gyerekek megőrzését ne a koronavírus veszélyeinek leginkább kitett nagyszülőkre bízzák a szülők, hanem találjanak más megoldást, hogy megóvjuk nagyszüleink egészségét.