Opauszki Zoltán: A legfontosabb a termelő beruházások Csabára vonzása

2025. április 20. 10:16 | Mikóczy Erika

A közgyűlés a legutóbbi ülésén elfogadta a város 2025-től 2029-ig szóló gazdasági programját, erről Opauszki Zoltán tanácsnokkal, a pénzügyi és tulajdonosi bizottság elnökével beszélgettünk.

Opauszki Zoltán elmondta, négy fő irányt érdemes kiemelni, amelyek döntő fontosságúak a város fejlődése szempontjából, ezek a termelő beruházások ösztönzése, a megújuló energia termelő beruházások, az oktatási rendszer fejlesztése, valamint a klímaváltozás hatásai való reagálás képessége.

– A leglényegesebb ezek közül a termelő beruházások Csabára vonzása. Fontos, hogy azokra az ipari területekre, amelyekkel már rendelkezünk – a Csanádapácai úton és az elkerülő út mentén lévő, összesen több mint 40 hektárnyi terület – működő tőkét vonzzunk. Ezzel új munkahelyek jöhetnek létre, javulhatnak a kereseti viszonyok, nőhet a fogyasztás, ami a helyi szolgáltatóknál és kereskedőknél csapódhat le, valamint a város bevételei is emelkedhetnek a helyi iparűzési adó és az építményadó révén – sorolta.  

A tanácsnok hangsúlyozta, közép- és hosszútávon törekedni kell arra, hogy további ipari területeket hozzon létre a város. Emlékeztetett, hogy Lázár János miniszter tavaly őszi látogatásakor 300 hektár nagyságú, új ipari terület kialakítását fogalmazták meg célként, a jövőbeni működő tőke bevonzása érdekében. Hozzátette: hogy ezt milyen mértékben tudja megtenni a város, az függ a helyi köz- és felsőoktatás színvonalától, az itt oktatott piacképes szakok minőségétől is.

 

 

– A harmadik tételt a város energiafüggetlenségének irányába tett erőfeszítések adják. Az elmúlt tíz évben homlokzatszigetelések, nyílászáró-cserék, fűtési rendszer-korszerűsítések történtek az intézményekben, napelemeket szereltek fel, de ennél nagyobb horderejű az, ami a SmartGrid projekt részeként elindult. A sportcsarnok melletti területen működik a városi naperőmű és az akkumulátoros tároló-rendszer. Ha pedig befejezzük a geotermikus projekt I. ütemét – ehhez még 900 millió forint kormányzati támogatást várunk – kiépítünk egy távfűtési rendszert, amellyel megvalósulhat a belvárosi intézmények geotermikus energiával való fűtése is. Ezen túl a korábban rekultivált hulladéklerakóra egy újabb, nagy kapacitású naperőmű telepítését tervezzük – folytatta Opauszki Zoltán.  

Végezetül kiemelte: fontos foglalkozni azzal is, hogy a klímaváltozás hatásaira helyben tudunk-e megfelelő válaszokat adni, és ha igen, akkor melyek lehetnek ezek. Megjegyezte, hogy a zöldfelületek növelésével, fásítással, erdősítéssel, a vízvisszatartással, vízkormányzással komoly lépéseket tehetünk az élhetőbb jövő felé.

További programok »

FEL