„Mit csináljon az ember, amikor hétvégén a munkából hazamegy, és a fölötte lévő lakásban bontják a falat? – teszi fel a kérdést, hozzátéve: – Pihenni szeretnénk, de nem tudunk. Noha ki volt írva, hogy az elkövetkezendő napokban lakásfelújítás lesz, de ez nem vigasztal senkit. Azonfelül próbáltam már intézkedni más zajos albérlők miatt, de senki nem segített, mert félnek tőlük. Az a baj a házirenddel, hogy már elavult, és nem törődnek vele!”
*
Mindezzel kapcsolatban a Békés Vármegyei Rendőr-főkapitányság sajtóosztályától az alábbi választ kaptuk:
„A szabálysértési törvényben mindössze ennyi a tényállás: 149. Csendháborítás 195. § (1) Aki lakott területen, az ott levő épületben, vagy az ahhoz tartozó telken, tömegközlekedési eszközön, továbbá természeti és védett természeti területen indokolatlanul zajt okoz, amely alkalmas arra, hogy mások nyugalmát, illetve a természeti vagy a védett természeti értéket zavarja, szabálysértést követ el. (2) Az (1) bekezdésben meghatározott szabálysértés miatt a közterület-felügyelő, természeti és védett természeti területen a természetvédelmi őr és helyi jelentőségű védett természeti területen az önkormányzati természetvédelmi őr is szabhat ki helyszíni bírságot.”
*
Továbbá megkerestük a békéscsabai önkormányzatot, akik azt válaszolták, „nem helyi, hanem központi jogszabály – a szabálysértésekről, a szabálysértési eljárásról és a szabálysértési nyilvántartási rendszerről szóló 2012. évi II. törvény – rendelkezik a csendháborítás szabálysértési tényállásáról, amely szerint: Aki lakott területen, az ott levő épületben, vagy az ahhoz tartozó telken, tömegközlekedési eszközön, továbbá természeti és védett természeti területen indokolatlanul zajt okoz, amely alkalmas arra, hogy mások nyugalmát, illetve a természeti vagy a védett természeti értéket zavarja, szabálysértést követ el. Magánterületen (lakásban) megvalósított csendháborítás esetén a rendőrség tud eljárni.
Csendháborítást a joggyakorlat szerint napszaktól és a hanghatással okozott decibel értéktől függetlenül el lehet követni: a csendháborítás szabálysértésének megállapításához két feltétel szükséges, ha a hanghatás nyugalmat megzavaró és indokolatlan is.
Minden esetben a tényállás tisztázáshoz szükséges az összes körülmény ismerete és vizsgálata, így a leírt szituáció is egyedileg mérlegelendő, hiszen a felújítási munkálatok minden esetben hanghatásokkal járnak. Az hangsúlyozandó, hogy felújítási munkák esetén is törekednie kell a lehető legrövidebb időre csökkenteni a zajkibocsátást.”