Ökotippek hétköznapokra!

2021. május 16. 16:09 | Csiffáry Zsuzsanna

A környezetszennyezés és az erőforrások túlzott kihasználása napjaink legnagyobb kihívása. A problémák megoldása globális összefogást igényel, de emellett bárki egészen hétköznapi dolgokkal hozzájárulhat a megújuláshoz. Több békéscsabai szakembertől, pedagógusoktól is hallhattunk már arról, hogy mi mindent tehetünk a környezetünkért, illetve mire érdemes odafigyelni a mindennapjainkban. Ezekből a gondolatokból válogattunk néhány "ökotippet".

Régóta figyelmeztetnek a klímakutatók bennünket, hogy már egyéni szinten is rengeteget tehetünk a környezetünkért, ha csökkentjük üvegházhatású gázkibocsátásunkat. Több békéscsabai szakember javaslataiból állítottunk össze néhány környezetvédelmi tippet, illetve a cikk végén egy érdekességet. 

 

Figyeljünk oda a vízhasználatra!

 

Az ivóvíz mennyisége a világon mindenütt csökkenőben van, az aszályos időszakok Magyarországot is egyre gyakrabban sújtják. Annak érdekében, hogy az erre utaló jeleket csökkentsük mi magunk is tehetünk, például azzal, ha a gyors zuhanyt választjuk. Kézmosásnál szappanozás után érdemes elzárnunk a csapot, és csak az öblítéshez nyissuk meg újra. A fürdés négyszer annyi vizet igényel, mint a zuhanyozás, és a melegvízhasználat energiaigénye a háztartásokban a második legnagyobb. Ha 8 perc helyett 4 perc alatt zuhanyozunk, 350 kg szén-dioxidot spórolhatunk meg egy évben. Ruhamosásnál, ha tehetjük válasszuk a rövidebb programot. 

 

Ha kilépsz a szobából, kapcsolja le a lámpát!

 

A villanykörte újra felkapcsolása egy pillanatra több energiát használ ugyan, de ez csak egy extra másodpercnyi plusz fogyasztást jelent. A hagyományos izzók LED-re történő cseréje nagyszerű módja az energiatakarékosságnak.

 

Áram

 

A töltő csatlakoztatott készülék nélkül is fogyaszt áramot, ezért a töltés után érdemes kihúzni. A mobiltelefon töltőjének lecsatlakoztatásával évente annyi energiát spórolunk meg, amivel 8 napig nézhetjük a televíziót. A számítógép alvó módban is folyamatosan energiát használ - ne hagyjuk készenléti állapotban, kapcsoljuk ki!

 

Tudatos fűtés

 

Érdemes lekapcsolni a fűtést szellőztetés idejére, illetve ha hosszabb időre elmegyünk otthonról! Fűtésszezon előtt ellenőrizzük az ablakok szigetelését! Nyílászárók megfelelő szigetelésével 15-20 százalék fűtési energiát spórolhatunk meg.

 

Újrahasznosítás

 

A saját újrahasználható, akár súly szerinti méretű textiltáskák nemcsak divatosak, de praktikusak is. Ahelyett, hogy eldobnánk valamit, próbáljuk újrahasznosítani, vagy adjuk tovább olyannak, akinek szüksége lehet rá.

 

A legegyszerűbb!

 

Ha tehetjük, kerékpározzunk autó helyett, vagy használjuk a tömegközlekedést! A kerékpár egészséges, környezetkímélő és városban a leggyorsabb is. 

 
Érdekesség

 

Az érdekesség az újrahasznosítás és újragondolás témaköréhez csatlakozik. Folyamatosan lehet látni a hírekben, hogy a vízpartokatszó szerint elönti a műanyag hulladék. Tele vannak vele a strandok, és a természetes vizeink. Az óceán és a vízpartok megtisztítása mellé egyre több nagyobb cég állt be, és készít az itt található műanyag hulladékból fenntartható, újrahasznosított termékeket. Emellé az ügy mellé állt be az egyik nagyáruház is, és a piacra dobta saját márkás cipőjét, amely új életet ad a PET palackoknak, ugyanis a szabadidő cipő felső textilrésze 100 százalékban újrahasznosított műanyag hulladékból készült. Felhasználása úgy történik, hogy a strandokon, szigeteken és part menti területeken összegyűjtött PET palackokat először összepréselik, megtisztítják, majd aprítják és fonalat készítenek bele. Ezt a fonalat használják fel a cipő felső részének gyártáshoz. Mérettől és modelltől függően cipőnként átlagosan 11-16 PET- palackot használnak fel a felső rész elkészítéséhez. 

 

További programok »

Itthon

Agrárminisztérium: Közös kötelesség az erdők fenntartása

Magyarország elkötelezett az érzékeny erdei ökoszisztémák megőrzésében és hosszú távú fenntartásában - jelentette ki Nagy István agrárminiszter a FAO Erdészeti Bizottságának (COFO) 27. ülésszakán hétfőn Rómában a szaktárca közleménye szerint.
2024. július 22. 18:53
FEL