Az esemény Hlásznyik Attila népzenész kobozjátékával vette kezdetét, majd a térség országgyűlési képviselőjének nyitógondolatai következtek.
– Egyrészt művészeti alkotásokról beszélünk, másrészt a népi hagyományainkról, ugyanakkor élő népművészetről van szó, hiszen sok kiállított darab használati tárgy is egyben – mondta Herczeg Tamás. Az országgyűlési képviselő kiemelte: az élő népművészetet az is igazolja, hogy a kiállításra 1300 pályázat érkezett a régióból.
A megyei könyvtárban látható tárlaton végül közel 1000 tárgyat állítottak ki dél-alföldi és vajdasági művészek munkáiból. A megnyitó ünnepség egyben díjátadó is volt. Régiónként előzsűri választotta ki azokat az alkotásokat, amelyek a régiós kiállításokon, később pedig azokat, amelyek a budapesti országos kiállításon szerepelnek.
A rendezvényen csoportos és egyéni kategóriákban osztottak díjakat.
– A célom az volt, hogy elsősorban a helyi motívumokat kutassuk fel és mutassuk be a közönségnek. Az Orlai Petrics Soma Kulturális Központ díszítőművészeti szakkörével közös munkáinkból az elmúlt öt év legszebb alkotásait hoztuk el – hangsúlyozta az egyik díjazott, Bogárné Szőke Erika, békéscsabai népi iparművész. Mint mondta, hosszas könyvtári gyűjtőmunka előzte meg az alkotási folyamatokat.
– Igyekszünk a mai kornak megfelelően olyan tárgyegyüttesekre felvinni ezeket a motívumokat és olyan formában, hogy az ma is tetszen. A 16 fős csoportunkban elsősroban lakástextilekkel dolgozunk, de néhányan a csoportból saját ruháikati is feldíszítik – tette hozzá Bogárné Szőke Erika. Hozzátette: kiemelt szándékuk, hogy a népművészeti kincseket ezeken az alkotásokon keresztül megőrizzék és tovább éltessék.