A címben szereplő tételmondatot az Országos Meteorológiai Szolgálat posztolta Facebook oldalán szenteste napján.
Nem éppen téliesek a minimum értékek... Ezek után már nem az a kérdés, hogy megdől-e a mai melegrekord, hanem, hogy hány órakor.
Közzétette: Országos Meteorológiai Szolgálat – 2020. december 23., szerda
És hogy mi köze van mindennek – nagyjából – bármihez? Az egyik legnagyobb közösségi portálon tucatszám jönnek velünk szembe – a közös családi fotóktól a karácsonyfákról és ajándékokról készült képeken át az ünnepi menüt megörökítő alkotásokig – a havazásról, illetve annak hiányáról szóló mémek, a retró csoportokban pedig számos olyan képet posztoltak, amelyek a régvolt karácsonyok havas szellemeit idézik. Azok, akik 2000 előtt születtek, nagy valószínűséggel még emlékeznek olyan ünnepi időszakokra, amelyek nem csak a közös lakomáról és ajándékozásról, hanem a hó ellen és az azzal vívott hol szórakoztató, hol kevésbé vidám küzdelmekről is szóltak. A családi legendárium szerint két évesen, 1992 telén akkora havazás volt a környékünkön, hogy szó szerint elvesztem a hóban. A felvidéki származású nagyapám pedig kiskamasz koromban arról mesélt, hogy az egyik évben, a második világháború idején annyi hó esett Vezekény mellett, hogy az út két oldalán falként tornyosult a fehér csapadék, a menetelő katonák orráról pedig jégcsap lógott le.
Hogy megmutassuk, milyenek is voltak régebben a telek, segítségül hívtuk a Fortepan fotóarchívumát.
Az tehát, hogy hócsaták helyett csak a sárral küzdhetünk manapság, nem egy normális állapot – ez pedig nem kevés bonyodalmat okoz, főleg a mezőgazdaságban; és az sem véletlen, hogy a madarak kerülik a téli madáretetőket. De az vajon mennyire jellemző, hogy decemberben sorra dőlnek a napi melegrekordok? Erre bizony 1925 óta sok példa van, öt ráadásul Békéscsabához köthető: 1957 december 13án +18,1, 1958 december 24-én +17,7, 1959 december 2-án +17,4, ugyanebben az évben, december 3-án +18,4, míg 2013 december 27én +15,5 Celsius fokot mértek a békési megyeszékhelyen. Az eddigi melegrekordot 1989 december 17-én mérték Marcaliban, ekkor +22 Celsius fokot regisztráltak.
Az eddig mért leghidegebb egyébként 2002 december 26-án volt a Nógrád megyei Zabar községben, ahol -28,3 Celsius fokot mértek. Békés megyei érintett ebben a kategóriában nincs.