Nagyon kellene a csapadék az őszi vetésekre

2024. november 2. 07:22 | behir.hu

Az őszi kalászosok fejlődéséhez még elegendő nedvesség áll rendelkezésre a talajban, és az évszakhoz képest magas hőmérsékletek is az állományok erősödését segítik, de az optimális fejlődéshez egyre inkább szükség lenne csapadékra - írta a HungaroMet Zrt. csütörtöki agrometeorológiai elemzésében.

Kifejtették: az októberben lehullott csapadék nagyrészt a hónap első felében esett. Az október közepére alaposan átnedvesedett talaj azonban az utóbbi három hétben sokat veszített nedvességtartalmából a többnyire száraz időjárás következtében.

Október második felében a nagyrészt száraz, napos időben jól lehetett haladni az őszi talajmunkákkal. A repce fejlett, jó állapotban van, a szokásosnál magasabb hőmérséklet és a még megfelelő talajnedvesség mellett szépen fejlődnek a gabonaállományok is. Az árpára már egyre többfelé jellemzőek a bokros állományok, a búza pedig 1-3 leveles, néhol 3-5 leveles állapotban van a vetés időpontjától függően - írták.

A legfrissebb, október közepére vonatkozó, a felszín "zöldességét" mutató vegetációs index értéke az évszakhoz képest meglepően magas, az ősz közepén is jelentős mennyiségű zöld tömeg a megelőző egy hónap csapadékos időjárásával magyarázható, ami a természetes vegetáció zöldülését eredményezte, főként a rétek, legelők sarjadtak újra.

Az előrejelzés szerint hidegfront érkezik, amely mögött a jövő hét elején hidegebb időre készülhetünk. Szombaton még csak pár fokkal esik vissza a hőmérséklet, majd vasárnaptól napközben is csak 8-13 fok közötti értékekre kell készülni, hétfőtől pedig éjszakánként is mínusz 4 és plusz 3 fok közé hűl le a levegő, az erősebb fagyok a hidegre hajlamos helyeken várhatók. Az időjárás jellege azonban nem változik számottevően, a jövő hét közepéig marad a fátyolfelhős, de alapvetően napos, csendes, őszi idő, éjszakánként képződő pára- és ködfoltokkal.

 

Forrás: MTI

További programok »

Gazdaság

Innováció és hagyomány – fejlesztések a Marzek Kner Packaging Kft.-nél

A Marzek Kner Packaging Kft. pénteken délután tartotta beruházás-átadó és beruházást bejelentő ünnepségét Balassa utcai telephelyén. Az eseményen beszédet mondott Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter, dr. Takács Árpád, Békés vármegye főispánja, Szarvas Péter, Békéscsaba polgármestere, valamint dr. Johannes Michael Wareka, a Marzek Etiketten+Packaging GmbH tulajdonosa és ügyvezetője.
2026. január 16. 17:03
FEL