Nagy megtiszteltetés érte a magyar harcművészt

2025. február 5. 20:00 | behir.hu

Különleges alkalomból hívták Japánba Várszegi Rudolf aikido mestert, aki január 12-én Tokióban vehette át a 7. dan övfokozatról szóló diplomáját. Az aikido harcművészet hazai meghonosítójának a rangos elismerést személyesen Moriteru Ueshiba nagymester, az aikido alapítójának unokája adta át a japán fővárosban, a harcművészet nemzetközi központjának székházában – írja tájékoztatójában a Nemzeti Versenysport Szövetség.

Várszegi Rudolf elmondta, ötvenkét éves munkásságának elismerése ez az új övfokozat. Az aikido mester azt is elárulta, hogy a kitüntetést egészen az átvételig titokban kellett tartania: miután megkapta az értesítést a 7. danra emeléséről, úgy repült el Tokióba, hogy még a gyermekei sem tudták az utazás okát.

A ceremónián 130 ország képviselői vettek részt. Négy főnek 8. dan, tizenkét főnek pedig 7. dan fokozatot adományozott az aikido világszövetség. Utóbbiak egyikét kapta meg Várszegi Rudolf, aki több évtizeddel ezelőtt ugyanott érte el, hogy a magyar aikidót felvegyék a tagszervezetek közé.

 

 

– Már háromszor is jártam Japánban, mindannyiszor hat hetet töltöttem ott. Ezek az utak általában egy kongresszushoz kötődtek. Az első ilyen alkalom 1986-ban volt, amikor amikor sikerült felvetetnem a magyar aikidót a világszövetségbe. De a látogatások során mindig edzettem is a kintiekkel, jellemzően napi öt órát. Egyidős vagyok az alapító nagymester unokájával, emlékszem, hogy annakidején az edzések alkalmával ő is gyakorolt, és most, amikor átadta az oklevelet, megismert, és váltottunk is néhány szót – mesélte Várszegi Rudolf.

Az immár 7. danos mester azt is elmondta, hogy rendíthetetlenül hisz az aikido szellemiségében és erkölcsiségében. Mint mondja: ha megkeresik és hívják, akkor megy és tanít, terjeszti tovább az aikidót.

– A mottóm: emelni, segíteni másokat a szeretet erejével – jelentette ki Várszegi Rudolf.

További programok »

Sport

Újra együtt – az egykori békéscsabai férfi kézisek második találkozója

Az 1900-as évek második felében több sportoló is pályára lépett a Békéscsabai Előre férfi kézilabda csapatának színeiben, sokan dolgoztak a klub kötelékében. Az együttes neve és összetétele számos alkalommal megváltozott a közel fél évszázad alatt, azonban egy dolog ugyanolyan maradt: egy jó társaság, akik ennyi idő után is örömmel találkoznak.
2025. április 12. 19:07