A művészméhek a liget több fájának törzsébe beköltöztek, köztük a játszótér területén található farönkökbe is.
– Először járunk itt, láttuk a kihelyezett feliratot és a fatörzseket. Az unokáim a parknak ezen a részén is játszottak, nem féltek a méhektől. Úgy gondolom, fontos megtanítani nekik, hogyan éljenek együtt a természettel – fogalmazott Nagy Sándorné.
A művészméhek magányosan élnek, és most csak azért csoportosultak, mert a peterakás helye koncentrálta őket a farönkhöz. A szakemberek szerint a rovarok a játszótérre látogatókra nem jelentek veszélyt.
– A látszat ellenére az egyébként magányos méhek, kizárólag azért sereglenek, mivel egy fatörzsben több lárvabölcsőnek is helyet találtak a nőivarú egyedek. Ezek a rovarok nem támadva védekeznek, a hímeknek egyáltalán nincs fullánkjuk vagy rágószervük, amellyel árthatnának az embernek. A nőivarú egyedek, hogyha kézbe vesszük őket, akkor az életüket védve tudnak szúrni, de az sem veszélyes – tájékoztatott Boldog Gusztáv természetvédelmi szakember. Hozzátette: nyugodtan megtekinthetjük a rovarokat közelről.
A Széchenyi liget több pontján vannak elhelyezve rovarhotelek, amelyek táplálékot, menedéket, illetve a telelésre is alkalmas helyet biztosítanak a különböző rovaroknak.
A Békéscsabai Városgazdálkodási Kft. ügyvezető-igazgatója, Balla Ferenc elmondta: a ligeti játszótér területén is vannak olyan fatörzsek, amelyek rovarhotelként működnek. Ezek az önkormányzat határozata alapján nem eltávolíthatók, mivel a terület helyi védettség alá tartozik.
Osgyán Ágnes