Müller Cecília hangsúlyozta, mindenkinek óriási felelőssége van ezekben a napokban: a betegek, a kórházban lévők és a halottak számának emelkedését csak úgy lehet megelőzni, ha betartjuk a járványügyi szabályokat. A napi adatokat ismertetve kiemelte: annak ellenére, hogy az egészségügyi dolgozók, önkéntesek, katonák és mindenki, aki részt vesz a védekezésben, heroikus küzdelmet folytat, látható, hogy a koronavírus-megbetegedés a brit mutáns miatt rendkívül súlyos lefolyású lehet. Az egészségügyi dolgozóknak szánt köszönetnyilvánítás mellett hangsúlyozta: "kutya kötelességünk megtenni egyéni szinten mindent annak érdekében, hogy levegyük a terhet az egészségügyi ellátórendszerről."
Az országos tisztifőorvos rámutatott: annak érdekében, hogy elmozdulhassunk a platószakaszról, az szükséges, hogy minél többen megkapják a védőoltást. Eddig 2 millió 11 ezer fő kapta meg legalább az első vakcinát, ez a magyar lakosság 20,5 százalékát teszi ki. Hozzátette: az elmúlt éjszaka 250 ezer Szputnyik V érkezett hazánkba, ezek ellenőrzés után kerülnek az oltópontokra.
Arra is kitért, hogy elkezdték kiküldeni az SMS-eket az óvodákban, iskolákban dolgozó pedagógusok számára. Kiemelte, hogy az oltási sorrend nem változik – amennyiben az oltóanyag mennyisége megengedi, akkor párhuzamosan több csoportot is vakcinázni kezdenek. A katonai oltóbuszok már járják Komárom-Esztergom és Nógrád megye kis településeit, amelyeket később más megyékben is munkába állítanak. Az országos tisztifőorvos azt kérte: az, aki szeretne oltakozni, mindenképpen regisztráljon, mert a szakemberek csak így szereznek tudomást a szándékról. Hogy a buszok épp hol tartózkodnak, arról a települési önkormányzatok, polgármesterek segítségével tájékozódhat a lakosság, de kérte, csak az jelenjen meg ezeken a pontokon időpontra, akiket értesítettek az oltásról.
Statisztikák támasztják alá az oltás hatékonyságát
Müller Cecília arról is beszélt, hogy mára az idősotthonokban lakók több mint 80, míg a dolgozók 77 százaléka élvez valamilyen fokú védettséget. A második és a harmadik hullám két szakaszának adatait összehasonlítva kiderült, hogy márciusban 96 százalékkal kevesebb új fertőzést regisztráltak az otthonok lakóinak körében, ez a szám a dolgozók esetén 92 százalékkal kevesebb volt, míg Magyarország területén 38 százalékkal nőtt. Az újonnan diagnosztizáltak száma a szociális intézményekben, novemberben 10 százalékkal emelkedett, márciusban már csak 0,4 százalékkal. Kórházi ápolásra novemberben az idősotthonok lakóinak tekintetében 15-20 százalék szorult, márciusban csak 3 százalék. A megbetegedés súlyossága is jelentősen mérséklődött, ahogy a halálesetek száma is 86 százalékkal csökkent a két vizsgált időszakban, ezzel párhuzamosan az egész országban 14 százalékkal emelkedett.
Zárásként az országos tisztifőorvos arról beszélt, hogy a népegészségügyi központ ajánlást adott ki a háziorvosok számára annak érdekében, hogy priorizálni tudják a betegeket az oltási sorrendben. A betegségeket négy kategóriába sorolták, amelyek a daganatos megbetegedésektől az enyhébb, jól kezelhető krónikus betegségekig terjednek.