Molnár Sándor: Békés nagyon jó adottságú vármegye, sok természeti értékkel

2024. december 29. 11:53 | Mikóczy Erika

Molnár Sándort, a Békés Vármegyei Önkormányzat Közgyűlésének elnökét a 7.Tv Aktuális című műsorában arra kértük, hogy értékelje az elmúlt hónapok munkáját, a grémium tevékenységét és beszéljen a jövő évi tervekről.

 

– Októberben kezdte meg a munkát a megye új közgyűlése, azóta sok döntést is hoztak. Melyek azok a sarokpontok, amelyek mentén folytatják a munkát?

– A területfejlesztés kötelező feladat, ebből adódik a legtöbb kötelezettségünk is. A választások után nyilván mindig van egy átállási időszak, új bizottságok állnak fel, új delegáltakat, szakembereket választunk például olyan szervezetekbe is, ahol pályázatok sorsa dőlhet el. A korábban elindult, folyamatban levő ügyeket is tovább kell vinni, valamint a pályázatok beadása, napi szintű koordinálása is feladat. A megyei önkormányzatnak egyébként is koordináló szerepe van: összegyűjtjük azokat a projektötleteket, amelyek a települési önkormányzatoktól érkeznek. Látjuk, melyek azok a területek, amelyek a számukra a legfontosabbak, látjuk, hol szorít legjobban a cipő, hová szükséges forrásokat allokálni. A nagy szabályozó keretekhez igazodva a finomhangolásokat tudjuk mi elvégezni, ami állhat például a források területi, járások szerinti leosztásáról, bizonyos fejlesztési irányokban való gondolkodásról és a pontozási rendszerekről. Ez nagyon fontos szerep, hiszen ha nem jól történik az előkészítés, akkor nem azok a célok valósulnak meg, amelyek a legfontosabbak az adott településnek. Menet közben is vannak olyan tevékenységek, amelyeket a vármegyei önkormányzatnak kell koordinálnia, lehet átcsoportosítás, lehetnek rendkívüli helyzetek, amelyekben segítjük az önkormányzatokat.

 

– A román határ közelsége révén vannak határon átnyúló projektek, fejlesztések, amelyekben a megye is érintett. Az egyik ilyen az M44-es gyorsforgalmi út, amely folytatódik majd a határon túl is. 

–  Nemrég volt ennek egy fóruma, ahol az előzetes terv nyomvonalait egyeztettük az érintettekkel. E tekintetben nagyon nagyívű és komplex tervezési folyamat zajlik most, minden apró részletre kiterjedően történik az előkészítés és a tervezés. A schengeni övezet kibővülésével Békés vármegye előtt egy olyan lehetőség nyílik meg a gazdasági együttműködések terén, amelyeknek egyik fontos feltétele éppen az, hogy kétszer kétsávos út épüljön ki innen Románia irányába.

 

– Az M44-es meghosszabbításához kapcsolódnak más projektek is?

– Az elmúlt időszakban nagy léptékű közlekedés-fejlesztés történt, és ez folytatódik napjainkban is. Az M44-es Kecskemétre történő bekötése 2025-ben megvalósul, ami nagyon nagy előrelépés lesz. Erre felfűzve a határon át nyúló útfejlesztés is tervben van, és ne feledkezzünk meg az M47-es Békéscsaba és Berettyóújfalu közötti szakaszának tervezéséről, amely már folyamatban van. Bízom benne, hogy hamarosan eljutunk ezen szakaszok kivitelezési fázisába, és Budapest, valamint Debrecen, Szeged és majdan a határon túloldalán Arad, Temesvár, Nagyvárad és Nagyszalonta irányába is megfelelő közlekedési infrastruktúrával fogunk rendelkezni.

 

 

– Az egészségügy tekintetében is van határon át nyúló együttműködés.

– A napokban írtunk alá egy együttműködési és támogatási szerződést, amelynek keretében több milliárd forintból valósul meg Békés vármegyében egészségügyi fejlesztés határon átnyúló partnerséggel. Ebben többek között az orosházi, békéscsabai és gyulai kórházak épületei, eszközparkjai újulhatnak meg, fejlődhetnek a minél jobb színvonalú ellátás érdekében.

 

– Az oktatás területén szintén terveznek fejlesztéseket: oktatási intézmények felújítására is lesz lehetőség. Mely területeken?

– A kistelepülések iskoláiban korábban nagyon sok fejlesztés valósult meg – a hátrányos helyzetű térségek felzárkóztatását segítő pályázatoknak köszönhetően –, valóban a 21. század kihívásainak megfelelő előrelépések történtek. Egy tartozásunk volt még, hiszen a fejlett várostérségeket ezek a pályázatok nem támogatták. Viszont Békéscsabán és Gyulán is a megye több pontjáról érkező diákokat oktatnak, ezért fontos, hogy az ottani iskolák is megkapják a szükséges fejlesztési forrásokat. Született egy döntés e tekintetben, így összesen mintegy 4,2 milliárdos csomagból valósulhat meg több iskolában is jelentős felújítás.

 

– Előretekintve 2025-re, mi az amit folytatni kívánnak és milyen újdonságok várhatók? 

– Az értéktár fenntartása és működtetése, illetve a Vármegyenap a megyei önkormányzat önként vállalt feladatai közé tartozik, ezekre nem kapunk forrást, viszont pályázatok útján igyekszünk rá találni, hiszen ezek nagyon fontosak a sok nemzetiségű, színes kultúrájú vármegye életében. Most zajlik az előkészítése egy közel 3,2 milliárd forint értékű aktív turisztikai projektnek, amely a megye kerékpáros és vízi turisztikai útvonalainak a kitáblázását, megállópontok, pihenőhelyek kialakítását támogatja. Ez a megye különböző területein meglévő turisztikai értékeket fűzi egy láncolatba, kiszélesítve a már meglévő értékeket, hogy minél több időt töltsenek itt a turisták. Békés egy nagyon jó adottságú vármegye, rendkívül sok természeti értéke, vizes élőhelye van, sok folyóág metszi át a megyét, ezekkel tudnunk kell élni, és tudnunk kell a turistáknak is felkínálni, bemutatni. Egyre népszerűbb az aktív turizmus, nagyon jók a vándortáborok, sok-sok lehetőséget kínál kerékpárosoknak, kikapcsolódni vágyóknak a vármegye.

FEL