A szakemberek szerint a kellemetlen tünetek ellenére a tavaszi fáradtság nem betegség, hanem a szervezet normális reakciója, amikor is a téli üzemmódról tavaszira vált át. Ez az átállás azonban tovább emészti a tél során egyébként is megcsappant energiatartalékainkat.
Miért jelentkezhet tavaszi fáradtság?
A fáradtságérzet kialakulását elsősorban a hormonháztartásunkban lezajló folyamatok okozzák, mégpedig az „alvási hormon”, a melatonin és a „boldogsághormon”, a szerotonin szintjének szezonális ingadozása.
Télen, amikor a nappalok rövidebbek és kevesebb napfényhez jut a szervezet, fokozódik a melatonin-képződés, ezzel együtt megnő az alvásigény. A tavasz közeledtével a napok hosszabbodásával több fény éri szervezetünket, csökken a melatonintermelés, és ez átmeneti zavart okoz az alvás-ébrenlét bioritmusában.
A szerotonin képződését a fény fokozza. A szürke téli napok után szerotoninhiány alakul ki szervezetünkben, amely a tavaszi napsütés hatására csak lassan és fokozatosan pótlódik. Az alacsony szerotoninszint depressziót, örömtelenséget okozhat.
A „téli időszámításra” átállt biológiai óránk csak nehézkesen képes átállni a tavaszi fényviszonyok diktálta gyorsabb ütemre.
A tavaszi kimerültségért a hormonszinteken túlmenően a hideg hónapokban megszokott étrend is felelős. A téli táplálkozás általában zsírban gazdag és kalóriadús, a nyárhoz viszonyítva kevesebb friss gyümölcsöt és zöldségfélét fogyasztunk, és így előbb-utóbb ásványisó- és vitaminhiány alakul ki.
Mit tehetünk a tavaszi fáradtság ellen?
Mozogjunk! Sétáljunk, kocogjunk, fussunk, kerékpározzunk, túrázzunk – válasszunk olyan mozgásformát, ami örömet okoz. Ha jó időben, a szabadban mozgunk, az nem csupán a keringésünket, izmainkat, csontjainkat, immunrendszerünket erősíti, hanem a stresszválaszban részt vevő anyagok (noradrenalin, szerotonin) termelését is növeli. A testedzés során endorfin is felszabadul, ami jó közérzetet biztosít.
Ráadásul a fizikai aktivitás által nappal éberebbek lehetünk, az éjszakai alvás pedig pihentetőbb, javul az alvás minősége.
Étkezési szokások: Javasolt a napi többszöri (5 alkalom ajánlott), kisebb mennyiségű étkezés, így a szervezet energiaellátása egyenletes lesz, és a táplálék feldolgozása is kevesebb megterhelést jelent számára.
Fogyasszunk minél több gyümölcsöt, zöldséget, tejet, tejterméket. A bennük lévő vitaminok, ásványi sók, nyomelemek gazdagon pótolják mindazt, ami a télen elveszett.
Igyunk elegendő vizet. Ismert, hogy testtömegünk 60%-a víz, ez az érték természetesen életkortól, testalkattól függően némileg változó. Sejtjeinknek szükségük van vízre, hogy segítségével az anyagcsere során képződött salakanyagot kiválaszthassák magukból. Tanácsos naponta legalább 1,5-2 liternyit inni, főként víz formájában.
Aludjunk eleget! Sokszor előfordul, hogy a napközbeni fáradtságot egyszerűen a túl rövid éjszakai alvásidő okozza. Az alváshiány következtében nappal levertnek, kimerültnek érezhetjük magunkat. A felnőtteknek naponta minimum 7 óra minőségi alvásra van szükségük.
Mérsékeljük a koffeinfogyasztást! A túlzott koffeinfogyasztás hatására ugyanis emelkedik a pulzusszám és a vérnyomás, az idegesség, nyugtalanság fokozódhat, nehezebben megy az elalvás.
A test mellett ápoljuk lelkünket is. Gondolkozzunk pozitívan, kerüljük a felesleges konfliktusokat, viszont vállaljuk fel bátran a megoldásra váró problémáinkat. Az igaz emberi kapcsolatok segítenek a feszültség oldásában. Legyünk együtt többet családtagjainkkal, barátainkkal, és merítsünk erőt a felőlük áradó szeretetből.
Szánjunk több időt kedvenc hobbinkra. Olvassunk könyveket, hallgassunk zenét – a művészet befogadása lélekgyógyító.
Forrás: webbeteg.hu