A tehetősebbek egy bécsi játéklerakat ajánlatai közül rendelhettek 1878-ban, például játék párizsi varieté-színházat, japán kioszkot, a belsejében mozgó és éneklő kolibrivel vagy cukorkatartó Mikulás-figurát.
Csabán Silberstein Ignácnak a színházépületben elhelyezett boltjában is kaphatók voltak „a legjobb franczia és angol bijouterié- és fényűzési” tárgyak. Gärtner Adolfnál a Fiume Szállodában cukor- és dohányszelencét, illatszertartót, faragott asztalkát, borostyán szivarszipkát, női táskát, hintalovat, trombitát (bátor idegzetű szülőknek), puskát, kardot, kirakót, könyvet, lábbal hajtható varrógépet, illetve karácsonyfát és hozzá gyertyákat lehetett vásárolni.
Az erdélyi fenyőfákból álló választék elérhető volt a Sztampa-féle cukrászdában is 1884-ben, különböző ajándéktárgyak pedig Podhradszky Károlynál a Fő téren, meg kevéssel arrébb, a Deutsch testvéreknél.
Levélben meg lehetett keresni a Pallas Kiadó budapesti irodáját a következő évre szóló naptárakért. A nagy képes naptárat Benedek Elek, „a nagy mesemondó” szerkesztésében kínálták. Megrendelhető volt a humoros dzsentri-naptár, az iparosok naptára, de még olyan képes sportnaptár is, amely a vadászat, a galamblövészet, az eb-sport, a „veloczipedézés” vagy a korcsolyakedvelők örömét szolgálta.
A bazárok is igen alkalmasak voltak arra, hogy a megfelelő karácsonyi ajándékkal „szembefusson” az ember. 1886-ban Jagan Mór nyitott lerakatot a Vasút utcán, ahol norinbergi díszművek és játékok voltak elérhetők. Kétségkívül a leghíresebb azonban a Petrányi bazár volt, amely feltűnő versikékkel reklámozta magát.
Friedmann Mór aranyművesnél karácsonyi ajándéknak is alkalmas arany- és ezüsttárgyak voltak beszerezhetők, Balu Bélánál alpakka, bronz és porcelán eszközök.
Különleges, ajándéknak is alkalmas fényképeket lehetett készíttetni a Csabán fióküzletet nyitott Perlgrund és Társa budapesti fényképészektől. Végül nem mindennapi ajándékötletként hirdette Bayer Lajos női és férfi divatáru-kereskedő a nála kapható kanárimadarakat.
Ahogy egykor, úgy most is: boldog karácsonyt, Békéscsaba!
Szalay Ágnes