Igen, tudjuk, hogy a kismotoros szabályosan parkol, de jó néhány esetben simán fel tolhatná a járdára, ahol nem korlátozza a gyalogosok közlekedését. Ez szimplán egy patthelyzet.
Mindezzel kapcsolatban a Békés Vármegyei Rendőr-főkapitányságtól az alábbi választ kaptuk:
Közterületen a szabályos várakozás lehetőségét és módját a 1/1975. (II. 5.) KPM–BM együttes rendelet (KRESZ) szabályozza. E szerint:
A várakozóhely az úton útburkolati jellel vagy jelzőtáblával vagy mindkettővel kijelölt, a járművek várakozására kialakított terület.
A KRESZ szerint a jármű:
Jármű: közúti szállító- vagy vontató eszköz, ideértve az önjáró vagy vontatott munkagépet is. A mozgáskorlátozottak közlekedésére szolgáló, emberi erővel tolt vagy hajtott kerekesszék és a gépi meghajtású kerekesszék - ha sík úton önerejéből 10 km/óra sebességnél gyorsabban haladni nem képes, továbbá a gyermekkocsi és a talicska - azonban nem minősül járműnek. Az ilyen eszközökkel közlekedő személyek gyalogosoknak minősülnek.
A várakozóhely tábla a járművek kijelölt várakozóhelyét jelzi, a tábla alatt elhelyezett kiegészítő tábla jelezheti a várakozó helyen kötelező elhelyezkedés módját, vagy azt, hogy a várakozóhely kizárólag bizonyos járművek (pl. csak személygépkocsik, csak kerékpárok, vagy mozgáskorlátozott személyt szállító járművek) részére van fenntartva.
A járdán való várakozást szintén a KRESZ szabályozza:
Járda: az útnak a gyalogosok közlekedésére szolgáló - az úttesttől szintkülönbséggel, kiemelt szegéllyel, vagy más látható módon elhatárolt - része; a gyalogút azonban nem járda.
„A járdán - részben vagy teljes terjedelemben - csak akkor szabad megállni, ha
a) azt jelzőtábla vagy útburkolati jel megengedi,
b) a jármű a járda szélességének legfeljebb a felét foglalja el,
c) a járdán a gyalogosok közlekedésére legalább 1,5 méter szabadon marad, és
d) a jármű tengelyterhelése az 1000 kg-ot nem haladja meg.”
A járdán (akár részben) megállni csak a négy feltétel egyidejű teljesülésekor szabályos.
A járdán a mozgásában korlátozott személy (vagy az őt szállító jármű vezetője) járművével, a betegszállító gépjármű, az iskolabusz, a gyermekeket szállító autóbusz, a kerékpár, a kétkerekű segédmotoros kerékpár és a kétkerekű motorkerékpár a (8) bekezdésben említett egyéb feltételek fennállása esetén akkor is megállhat, ha a megállást jelzőtábla vagy útburkolati jel nem engedi meg.