Bőrtípusaink ugyan eltérőek, de a szakemberek egyetértenek abban, hogy a nyári kánikulában senkinek sem egészséges napoznia. Bőrünk nem visel el mindent, hiszen az UV terhelést a bőr megjegyzi, az azt ért fényterhelés összeadódik, ezzel növelve a bőrdaganatok kialakulásának esélyét. A gyermekkorban szerzett napégések fokozott rizikót jelentenek a bőrdaganatok kialakulásának szempontjából.
– Sokféle bőrdaganat létezik a kiindulási sejttől függően. Talán, amiről a legtöbbet hallunk, az a melanoma, amely nem azonos a bőrrákkal – mondja Ujfaludi Adrienn, bőrgyógyász, a Melanomamobil orvosszakmai vezetője.
– A melanoma a bőr idegi eredetű pigmentsejteiből, a bőrrák pedig a bőr saját hámsejtjeiből indul ki. Attól függően, hogy melyik sejtféleségből ered, a bőrráknak is több típusát különböztetjük meg. A két leggyakoribb típus a bazális (alapi) sejtekből kiinduló basalioma, és a spinalis (tüskés) sejtekből kiinduló spinalioma. Ezeknek a bőrdaganatoknak az agresszivitása eltérő, a fentiek közül a melanoma az, ami a legagreszívebb lefolyást mutatja, ha nem vesszük észre idejében – fogalmaz a szakember.
Az UV fény a bőrdaganatok, így a melanoma kialakulásában is igazoltan szerepet játszik, de emellett további tényezők, többek között a genetikai háttér is számít.
Ujfaludi Adrienn szerint sok tévhit kering azzal kapcsolatban, hogy mennyire káros vagy egészséges, ha valaki nem napozással, hanem szoláriumban terheli a bőrét.
– Mind a kettő UV terhelés, így mind a kettő problémás. A szoláriumnál az UV fény összetétele is bizonytalan, így amellett, hogy elősegítjük bőrünk öregedését, a melanoma kialakulásának esélyét is növeljük a szolárium használatakor – magyarázza a bőrgyógyász.
A 18 éves kor előtt elszenvedett leégések – különösen a súlyos, hólyagos napégések, – sokszorosára növelik a bőrdaganatok kialakulásának kockázatát. Hólyagos napégés alatt azt értjük, amikor már nem kizárólag a bőrpír jelenik meg a bőrön, hanem vízhólyagok is képződnek.
– A fényvédelem a nyári erős UV sugárzás napjaiban azért fontos, mert az UV fényterhelés DNS károsodáshoz vezethet, aminek a hatására a meghibásodott sejt korlátlan osztódásba kezd, és elindul a melanoma növekedése. Minél több olyan hatás éri a szervezetet, amely hibaképződéshez vezethet, annál nagyobb az esélye, hogy olyan módon hibásodik meg egy sejt, ami daganatképződést okoz – ismertette a szakember.
A melanoma esetében a legfontosabb, hogy minél korábban szűrjék ki a betegséget, így már akkor is ajánlott egy szűrésen részt venni, amikor még nem veszünk észre egyértelmű változást testünkön.
– Mindenki járjon el évente szűrésre, mivel a nagyon korai melanoma egy laikusnak nem fog feltűnni. Ha azt veszem észre, hogy egy anyajegyem színe, mérete vagy formája megváltozik, vagy valami teljesen új jelenik meg a bőrön, esetleg egy néhány hét alatt sem gyógyuló sebet látok, akkor mindenképpen orvoshoz kell fordulni – ajánlja.
Amikor a vizsgálat során melanomára gyanús képletet észlelnek, azt kimetszéssel eltávolítják. A biztos diagnózist, és azt, hogy mennyire korai a melanoma, szövettani vizsgálat segítségével tudják megmondani. Emiatt is fontos, hogy az ilyen képleteket minden esetben ép bőrben, kimetszéssel távolítsák el. Ha az eltávolított melanoma a bőr legfelső rétegében helyezkedik csak el, amit a szaknyelv ‘in situ’ melanomának nevez - az az eltávolítással gyógyul, így nincs is esélye áttétet képezni.
Ma már többféle melanoma és bőrrákszűrés létezik, az újabb szűrések nem kizárólag dermatoszkópos vizsgálatokon alapulnak.
– Képrögzítéses összehasonlító vizsgálattal követjük a bőrfelület változásait. Ezzel a szűrési módszerrel látjuk a változó képleteket, illetve, hogy a változások pontosan milyenek. Így olyan, nagyon korai melanomát is ki lehet szűrni, ami még nem mutatja a melanoma jeleit. Az így eltávolított melanomák jelentős része egy kimetszéssel gyógyítható – mondja a szakorvos.