A tudósok a Scientific Reports tudományos szaklapban publikált kutatás során arra jutottak, hogy a páciensek otthonaitól 100 méterre található fák esetében már kevesebb antidepresszánst kellett szednie a betegeknek. Úgy vélik, hogy ezek a megállapítások hasznosak lehetnek a várostervezők, az egészségügyi szakemberek és a kormányok számára.
Az utcai fákhoz kapcsolódó antidepresszánsok használatának csökkenése különösen szembetűnő volt a társadalmi-gazdasági szempontból hátrányos helyzetű csoportokban.
Ebből arra következtettünk, hogy a városokban ültetett fák egyszerű és megfizethető módszerként működhetnek a mentális egészség fellendítésében, és hozzájárulhatnak a társadalmi egészségi egyenlőtlenségek megszüntetéséhez – mondta Melissa Marselle, az angliai De Monfort Egyetem környezeti pszichológusa a ScienceAlert online tudományos portálnak. – Ez jó hír, mert az utcai fákat viszonylag könnyű elérni, és számuk tervezési erőfeszítések nélkül is növelhető.
Hozzátette: a természet, más néven az a biológiai sokféleség, amelyet az ablakból látunk, vagy amelyet észreveszünk miközben gyalogolunk a munkába, iskolába, bevásárolni megyünk, kiemelten fontos a mentális egészségünk szempontjából. Ahogy fogalmazott, „nem szándékos természeti élményt adnak a mindennapi életben".
A kutatók javasolják, hogy a jövőbeni tanulmányok vizsgálják meg a zöld tér más típusait és azok hatását a depresszió kockázatára egy-egy területen. Emellett górcső alá vennék a különböző fajtájú és méretű fákat: talán némelyek jobban és hathatósabban működhetnek, mint mások annak érdekében, hogy a lakók boldogabbak és elégedettebbek legyenek.
A fák számos, fontos funkciót látnak el: hűvösebben tartják a városokat, csökkentik a stresszt, elősegítik a biológiai sokféleséget és megkötik a szén-dioxidot.
Forrás: origo.hu