A cél olyan korszerű, fenntartható és emberközpontú közlekedési csomópont építészeti koncepciójának kiválasztása volt, amely méltó módon kapcsolja össze a város helyi és térségi közlekedési rendszereit, miközben minőségi közteret hoz létre.
A pályázatra beérkezett tizennégy munkát a bírálóbizottság építészeti minőségük, fenntarthatósági szempontjaik, valamint városépítészeti és tájépítészeti megoldásaik alapján értékelte. Szarvas Péter polgármester köszöntőjében hangsúlyozta, hogy a csomópont kialakítása kiemelt jelentőségű beruházás lehet, hiszen a buszpályaudvar a vasúti pályaudvarral közösen teljeskörű megújuláson mehet keresztül.

– Megfogalmaztuk előzetesen a főbb szempontokat, amelyek között szerepelt többek között a két létesítmény közötti egyszerű és gyors átjárhatóság, a parkolóhelyek bővítése – személygépkocsi és kerékpáros parkolók bővítése egyaránt – valamint a minél több zöldfelület megtartása és kialakítása is – fűzte hozzá a városvezető.
A rendezvényen beszédet mondott a Közlekedési és Beruházási Minisztérium területi tervezésért és építésügyi igazgatásért felelős helyettes államtitkára is. Gombos Márk úgy fogalmazott: a fejlesztés hozzájárulhat ahhoz, hogy a város és térsége korszerűbb, vonzóbb közlekedési infrastruktúrával rendelkezzen a jövőben.

– Fontos szempont volt, hogy a csomópont biztonságosan használható legyen, a funkciók ne keveredjenek. Olyan megoldásokat kerestünk, amelyek megtestesítik a városkapu funkciót, egyértelműen kijelölik Békéscsaba indulási és érkezési pontját. Emellett pedig egy olyan teret biztosítanak mindenki számára, amely egy új közösségi hely lehet a városban – tette hozzá a helyettes államtitkár.
A bírálóbizottság döntése alapján az első díjat három cég közös pályaműve nyerte el. A győztes terv a 21. századi városi közlekedés elvárásainak megfelelő. A pályamű az emberközpontú szemléletével és fenntarthatósági koncepciójával emelkedett ki a mezőnyből.

– Az volt az érdekes része a munkának, amikor a közlekedéses kollégákkal megegyeztünk a kompromisszumokba, hogy mik azok, amikből ők tudnak engedni és mik azok, amikből mi tudunk engedni. A végeredményre nagyon büszke vagyok, az első hely pedig külön öröm számunkra – mondta Fernezelyi Gergely, a csapat vezető tervezője.
A díjazott pályaművek közös jellemzője az utasbarát szemlélet, a fenntarthatóság, és a minél több zöldfelület kialakítása volt.