A kormány szándéka, hogy régiós szinten legyen megoldott a települések hulladékkezelése. A Délkelet-Alföld Regionális Hulladékgazdálkodási Rendszer Létrehozását Célzó Önkormányzati Társulás (DAREH) elindulása körül azonban az utóbbi hónapokban több vita is zajlott. A vezetőség cseréje után az volt a kérdés, hogyan tudja megkezdeni a működést a rendszer. Erről a DAREH jelenlegi elnökét, Molnár Sándort, Vésztő polgármesterét kérdeztük.
A szükséges engedélyeket beszerezték, a válogatómű újraindítása folyamatban van, illetve zajlanak a tárgyalások és a szerződések megkötése az önkormányzati tulajdonú szolgáltatókkal. A DAREH elnöke szerint így elmúlt annak a veszélye, hogy vissza kelljen fizetni a mintegy harminc milliárd forintos uniós támogatást. Az ezzel kapcsolatos pályázatnak legfontosabb eleme ugyanis a békéscsabai hulladék-válogatómű elindítása volt, ennek hiányzó engedélyeit és egyéb dokumentumait pedig november végén, december elején beszerezték és jóváhagyásra el is küldtek az illetékes uniós döntéshozóknak.
Molnár Sándor szerint amennyiben ezekkel minden rendben, az új év első negyedében a teljes szolgáltatási területen meg is kezdődhet a működés. Már decemberben is voltak jelentkezők, de főleg januárban várható, hogy folyamatosan csatlakoznak az önkormányzatok, ahol attól kezdve a DAREH Bázis Nonprofit Kft. végzi fővállalkozóként a hulladékszállítást és -kezelést. Molnár Sándor hangsúlyozta, továbbra is bevonják majd az adott területeken érintett önkormányzati tulajdonú gazdasági társaságokat a működésbe.
A begyűjtésről ugyanakkor elmondta, hosszabb távon közös rendszerben történik majd. Ennek legfontosabb jellemzője, hogy külön edényzettel gyűjtik majd a háztartási vegyes hulladékot, és egy másikban mindazt, ami újrahasznosítható: a papírt, a fémet, az üveget és a műanyagot. Az utóbbiak esetében fontos, hogy ezek ne legyenek szennyezettek például zsírtól vagy olajtól. Az ezzel kapcsolatos részletes tudnivalókról tájékoztató anyagot is küld majd a szolgáltató az ügyfeleknek.
Mindkét típusú hulladékot szétválogatja egyébként egy-egy gépsor, így a vegyes háztartási szemétből is külön kerül, ami még hasznosítható.
Az ürítés gyakorisága az adott településtípusok, illetve az évszakok figyelembevételével történik majd, valamint további szolgáltatásokkal, például zöldhulladék gyűjtésével vagy lomtalanítással is igyekeznek az igényeknek megfelelően végezni a feladatot.
A díjakat állami szinten szabályozzák, így annak emelkedése a DAREH elnöke szerint nem várható. A befizetés meglétét pedig a kukákon elhelyezett chip-ek segítségével ellenőrzik. Ezeket az új gyűjtőedényeket fokozatosan szállítják ki a lakossághoz.