Maradjon élmény a közös főzés

2024. december 19. 18:37 | behir.hu

Egyre népszerűbbek a főzési élményt kínáló vállalkozások szolgáltatásai, főleg karácsony közeledtével: főzőiskolák, tematikus főzőklubok, évzáró céges főzőcskézés. Az élményfőzés elterjedt és stílusos ajándékötlet, azonban több kérdést vet fel adózási szempontból.

A Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) az elmúlt időszaban téves gyakorlatra figyelt fel. Egy élményfőzést szervező társaság a résztvevőknek 27 százalékos helyett 5 százalékos áfatartalmú számlát állított ki. Az élményfőzéseken biztosították az alapanyagokat, és a kurzus résztvevői a séf instrukciói alapján elkészítették a menüt, melyet aztán az előre megterített asztaloknál elfogyasztottak. A szolgáltató azonban csak akkor számlázhat kedvezményes áfakulccsal, ha szolgáltatása étel és helyben készített, nem alkoholtartalmú ital értékesítésére irányul, és a TESZOR’15 56.10 (éttermi és mozgó vendéglátás) kód alá sorolható.

A főzőiskola vezetése tanfolyam jelleggel, oktatási céllal a TESZOR’15: 85.59.19. kód alá, míg a főzőklub, főzőkör vezetése szabadidős, szórakoztatási céllal – például élményfőzés – a TESZOR’15 93.29.19 kód alá tartozik. Ezek a tevékenységek azonban nem kedvezményes áfakulccsal adóznak, ezért az élményfőzés-szolgáltatásról nem lehet 5 százalékos áfatartalmú számlát kiállítani.

A konkrét vállalkozás ügyletében a fő szolgáltatáselem az ételkészítés instrukciók alapján – vagyis a szórakoztatás és az oktatás –, a további résztevékenységek, mint a felszolgálás, az étel helybeni elfogyasztása, csupán járulékos jellegűek. A NAV ezért felhívja az élményfőzést, főzőtanfolyamokat szervezők figyelmét arra, hogy ezeket a szolgáltatásokat nem számlázhatják a kedvezményes 5 százalékos áfával, mivel a helyes adómérték 27 százalék.

Forrás: NAV

További programok »

Itthon

Megkezdődött a 18. Határmenti Karvezetői és Énekkari Kurzus

Február 20-22. között 18. alkalommal rendezik meg Békéscsabán a Határmenti Karvezetői és Énekkari Kurzust, az Október utcai Baptista Imaházban. A mostani kurzusra több mint 49 karvezető regisztrált – a határon innen és túlról, és több mint hetven kórustag vesz részt a péntektől vasárnapig tartó próbákon, majd az istentiszteleteken. A karvezető foglalkozások négy karvezetői csoportban négy tanár segítségével zajlik.
2026. február 20. 17:45
FEL