Már a mi életünkben eltűnhetnek a dongók

2020. február 14. 06:22 | behir.hu

Az Ottawai Egyetem kutatói modellezték, hogy mely rovarfélék reagálnak rosszul a hirtelen hőmérséklet-változásokra, amelyeket jórészt a klímaváltozás, és ezzel együtt persze az emberi tevékenység okoz. Kiderült, hogy a poszméhek, amelyeket a köznyelvben leginkább dongókként emlegetnek, kifejezetten sérülékenyek az átlaghőmérséklet drasztikus változásaira.

Ha nem számoljuk, hogy mennyi kárt okozunk ezeknek a rovaroknak a rovarirtók használatával, maga a globális felmelegedés egy emberöltőn belül kipusztíthatja őket.

A rovarok egyébként is pusztulnak az egész bolygón, az elmúlt 35 évben a szabadon élő gerinctelenek száma 45 százalékkal csökkent. A méhek pusztulásának következményeit már ismerjük, de nem járunk sokkal jobban a poszméhek eltűnésével sem, ezek ugyanis a leghatékonyabb beporzók számtalan vad- és kultúrnövény esetében, a jelenlétük az ökoszisztémában különösen fontos. Peter Soroye, az Ottawai Egyetem ökológusa szerint a számuk csökkenéséért egyértelműen az emberi tevékenység a felelős – írja a Science Alert.

A kanadai és angol kutatás azt vizsgálta meg, hogy a növekvő hőmérséklet vajon tényleg olyan érzékenyen érinti-e a poszméheket, mint ahogyan azt a legtöbb kutató gondolja – előfordulhat ugyanis, hogy a több virágzás és a ragadozók pusztulása miatt akár még jobban is járnak a rovarok, ha magasabb lesz az átlaghőmérséklet.

 

 

A kutatáshoz összesen 66 észak-amerikai és európai poszméhfajtát vizsgáltak meg, és megfigyelték, hogy hogyan reagáltak korábban a hőmérséklet változásaira. Ehhez átfésülték az 1901 és 1974 közötti populációkról szóló adatokat, majd a 2000-es években élő populációk mennyiségét is. Kiderült, hogy annak az esélye, hogy egy poszméh-populáció megmaradjon egy adott helyszínen a 2000-es évekig, 17 százalékkal csökkent, míg Észak-Amerikában sokkal többel, 46 százalékkal.

Egyelőre nem tudni, hogy a hőmérséklet változásában mi van ilyen hatással a poszméhekre, de egy lehetséges összefüggést már találtak a kutatók: azokon a területeken nagyobb volt a pusztulás, ahol nemcsak melegebb, de szárazabb is lett az idő. Bár azok a területek, amelyek korábban túl hidegek voltak a poszméheknek, most elérhetők lesznek számukra, az arány mégis felborul, és nem is teszünk eleget azért, hogy ez a rovarfajta fennmaradhasson.

Forrás: 24.hu / siencealert.com

További programok »

Világ

Mit kell tudni az Európai Parlament képviselőinek megválasztásáról?

Az Európai Unió 27 tagállamában június 6–9. között tartják az Európai Parlament (EP) tagjainak választását, hazánkban az EP-választás az önkormányzati választásokkal egy napon, azaz június 9-én lesz. Az Európai Unióban egyébként összesen mintegy 400 millióan szavazhatnak a képviselőkre.
2024. április 17. 07:20
FEL