Ma van a magyar véradók napja, többeket elismertek ezen a napon

2024. november 27. 12:13 | Csiffáry Zsuzsanna

A mai, a Véradók Napja minden kétséget kizáróan a fontos ünnepek közé tartozik, hiszen a véradás a humanizmus, a felebaráti szeretet egyik megnyilvánulása. A Magyar Vöröskereszt 1939 óta vesz részt a térítésmentes véradás szervezésében. A mai napon több Békés vármegyei szervezet vehet át elismerést ezen a területen végzett tevékenységéért.

Négy nemzetközi szervezet, az Egészségügyi Világszervezet (WHO), a Vöröskereszt és Vörösfélhold Társaságok Nemzetközi Szövetsége (IFRC), a Véradó Szervezetek Nemzetközi Szövetsége (IFBDO) és a Nemzetközi Vérátömlesztési Társaság (ISBT) tartotta meg elsőként a Véradók Világnapját 2004. június 14-én. 1868-ban ezen a napon született Karl Landsteiner osztrák-magyar Nobel-díjas tudós, az AB0 vércsoportok felfedezője. A világnap célja, hogy felhívja a figyelmet véradás fontosságára, a biztonságos vérkészítmények szükségességére, valamint a donorok iránti elismerés és hála kifejezése.

A mai nap alkalomból a Belügyminisztérium, a Magyar Vöröskereszt és az Országos Vérellátó Szolgálat azokat a véradókat köszöntötte, akik önzetlen segítségükkel hozzájárultak a hazai egészségügyi ellátáshoz, emberek százai életének megmentéséhez. A díjátadóval egybekötött központi ünnepségen több Békés vármegyei szervezet is elismerést vehetett át, akik a véradás ügyét szívükön viselik. Pocsajiné Kiss Mária Erzsébet a Békés vármegyei koordinátor tájékoztatott az idei elismertekről. 

Véradóbarát munkahely elismerésben részesült a Békés Vármegyei Rendőr-főkapitányság, a díjat Vörös Ferenc rendőr dandártábornok vette át.  Véradó Mozgalomért Emlékérmet Berczi László rendőr ezredes, illetve a Szeretlek Békéscsaba Egyesületének képvisletében Frankó Attila a Véradó Mozgalom Támogatói oklevelét vehette át. Pro Vita díjban Fazekas Józsefné kamuti lakos részesült, aki száztízszeres véradó. 

 

Miért fontos a vér?

A vér nem pótolható élő anyag. Olyan folyékony szövet, amely sejtekből és egyéb alkotórészekből áll, és mely előállítása a tudomány mai állapota szerint nem lehetséges. Az élet nélkülözhetetlen elemét, emberi vért csak az emberi szervezet képes termelni. Mivel a vér semmivel sem pótolható, és évente közel 500 ezer vérre, vérkészítményre szoruló beteg van, a véradás nélkülözhetetlen a rászorulók gyógyításában, az életmentés során. A levett vért műtéteknél, kezeléseknél, vérkészítmények előállításánál használják. A rendszeres, kiegyensúlyozott véradásra azért van szükség, mert a vér tárolása meglehetősen korlátozott.

 

FEL