Lonovics László: Mindig a felfedezési vágy hajtott előre

2017. február 26. 16:21 | behir.hu

Idén is átadták a „Békéscsaba Kultúrájáért” díjakat. Lonovics László magas színvonalú művészeti tevékenységéért és példamutató, szakmai alázattal végzett művészetszervező munkájáért Szarvas Péter polgármestertől vehette át a kitüntetést.

– Mekkora segítséget nyújthat a család egy ilyen életmű születésében?

– Középiskolás koromban úgy gondoltam, hogy akárcsak Van Gogh, a művészetnek fogok élni. Szerencsére nem így történt, feleségem immár negyven éve segít, támogat és egyben kritikusa is alkotásaimnak. Egyfajta külső tükörként szembesít, így nem mehetek tévútra a munkáim által. Hiszen mielőtt megjelenik a művész egy kiállításon mindig fontos számára a visszacsatolás.

Mi tölti ki most a mindennapjait?

– Mindig, amivel éppen foglalkozom, legyen az a tanári hivatás, vagy egy művészeti projekt, az a legfontosabb. Nem könnyű ezeket összehangolni mégis így teljes az életem.

Hogyan indult el ezen a könnyűnek semmiképpen nem nevezhető pályán?

– Középiskolában Mladonyiczki Béla rajztanárom figyelt fel az adottságaimra, én pedig szinte csüngtem rajta, bejártam a műtermébe, és rengeteget rajzoltam. Ez a fajta ambíció és adottság kézen fogva indított el azon az úton, amin ma is járok.

Mit jelent Önnek a művészet?

– Az alkotó tevékenység egyfajta önkifejezési lehetőség, egy belső késztetésből fakadó tevékenység, amely örömmel tölti el a művészt. Ugyanakkor egy jó értelemben vett játék is, egy komoly játék, amely kiemeli az embert a hétköznapokból és azt a tudatot alakítja ki, hogy teremtett valamit.

Ha be kellene sorolni az alkotásait valamilyen művészeti stílusba, mi lenne az?

– Mindig a felfedezési vágy hajtott előre, amikor úgy éreztem, hogy nem ad újat az adott téma, akkor váltottam. A hagyományos festészeti stílustól kezdve, a szitanyomás technikájával készített grafikák után, a számítógépes gépalkotási lehetőségek felé fordultam. Ma elsősorban a tervezőgrafika, a tipográfia és a festészet foglalkoztat, könyvet és arculatot is tervezek.

Miért fontos a művész számára a nézők véleménye, reakciója?

– Nekem fontos, hogy a néző is visszacsatoljon, nem elég, ha élvezettel készítek, és gyönyörködöm egy-egy munkában. A befogadó számára is kell, hogy valamit közvetítsen. Az hogy mit közvetít nehéz szavakkal megfogalmazni, mert a vizuális kommunikáció üzenetei nehezen verbalizálhatóak. Úgy gondolom a kép abban az esetben éri el a célját, ha hatással van a nézőre, a saját szempontrendszere szerint tudja értelmezni az alkotásokat.

Az alkotótársak is fontos szerepet töltenek be az életében.

– A Békéstáji Művészeti Társaság a Békés megyében élő képző- és iparművészeknek az egyesülete, amely 1991-ben alakult. Ez a közösség nem csak a művészek érdekeit védi, hanem a térség kultúráját kiállításokkal, művésztelepekkel is gazdagítja. Nélkülük senki sem lennék, ez a kitüntetés így az ő érdemük is.

 

 

FEL