Takács Péter, az LMP Dél-alföldi regionális elnöke felvezetőjében elmondta, dr. Árus Tibor háziorvos, az LMP országgyűlési frakciójának egészségügyi szakértője kerek 50 éve szolgálja a békéscsabai betegeket, így a doktor nap mint nap szembesül az aktuális betegellátással kapcsolatos, illetve a járvány kezelésével kapcsolatos problémákkal.
„Többek között ő volt az első – jegyezte meg –, aki a tavalyi év első felében kimondta, hogy minél több teszt álljon rendelkezésre, hogy pontos képet kapjunk a vírushelyzetről.”
Dr. Árus Tibor először is leszögezte, a járványügyi mutatatók mind országosan, mint megyei szinten magasak. Megemlítette, a múlt évi arány, az átmeneti javulás miatti lazítás hatására augusztus 20-át követően az emelkedő fertőzési számok rámutattak a járványügy hiányosságaira.
„Idén a megjelenő brit mutáns felgyorsította a fertőzés elterjedését, amit fokoztak a későn elrendelt szigorítások is. Egyértelmű lett, hogy a járvány terjedését csak a gyors és a széleskörű oltásokkal lehet megállítani” – fűzte hozzá.”
Megjegyezte, a kezdetben kialakított oltópontok száma nagyon kevés volt és egyértelművé vált, hogy csak az alapellátás oltásba bevonásával lehet gyorsan és széles rétegeknél elindítani az oltási folyamatot. Az elmúlt két és fél hónapban csak a felnőtt lakosság 20 százalékát sikerült beoltani, amely nagyon kevés az elérendő 70 százalékhoz képest.
„Természetesen az borítékolható – folytatta –, hogy néhány héten belül több oltóanyag érkezik Magyarországra, a kormány a szakellátásban is szervezi az oltópontok felállítását, ez azonban az ellátások működését fogja gyengíteni.”
Hozzátette, az elmúlt év tapasztalatai arra utalnak, hogy a betegség utáni immunitás csak átalagosan fél évig, a védőoltás is maximum egy-másfél évig tart. Ezáltal évente-másfél évente ismételni kell majd a lakosság oltását.
„Ez az alap- és a szakellátásra építve tartósan nem megoldható, csak egy teljesen új szervezet megteremtésével lehet. Az önálló egészségügyi minisztérium fontos tényező lenne, amely képviselné az egész ország érdekét, valamint az új oltóanyag hazai gyártásának a beindítását is” – fűzte hozzá dr. Árus Tibor.