LIFE integrált projekt - Békéscsabán is vizsgálják a levegő minőségét

2019. augusztus 5. 07:41 | behir.hu

A Herman Ottó Intézet Nonprofit Kft. (HOI) az Agrárminisztérium megbízásából az Országos Meteorológiai Szolgálattal (OMSZ) és 10 településsel együttműködve egy nyolcéves LIFE környezetvédelmi integrált projektet adott be még 2018 áprilisában.

A projekt a települések levegőminőségi terveinek végrehajtását hivatott szolgálni emissziós adatbázisok fejlesztésével, átfogó szemléletformáló, tájékoztató tevékenységekkel és egy országos szakértői, tanácsadói hálózat felállításával.

Az integrált projektek nagy területeken hivatott (regionális, multi regionális, nemzeti, nemzetek közötti) környezeti vagy klímaváltozással kapcsolatos terveket vagy stratégiákat megvalósítani, amelyeket a megfelelő uniós környezeti vagy klímaváltozási jogszabályok írnak elő, elsősorban a természet, víz, hulladék, levegő, valamint a klímaváltozás csökkentése és az alkalmazkodás terén. Biztosítják az érintettek bevonását, és segítik a koordinációt és a mozgósítást legalább egy másik releváns uniós, nemzeti, vagy magán támogatási forrással.

A projekt partnerei:

  1. Herman Ottó Intézet Nonprofit Kft. (vezető partner)
  2. Országos Meteorológiai Szolgálat
  3. Flemish Institute for Technological Research (VITO – tervezet)
  4. Települési önkormányzatok és szolgáltató vállalataik: Békéscsaba, Budapest, Debrecen, Eger, Kaposvár, Karcag, Miskolc, Pécs, Szolnok, Tatabánya
  5. Országos civil szervezetek

A LIFE programban a Levegőminőség-védelmi Integrált Projekt kerül lebonyolításra, amelynek célja a Nemzeti Levegőszennyezés-csökkentési Programok végrehajtásának elősegítésére irányuló, a 2008/50/EK Irányelvben meghatározott Levegőminőségi Tervek (Air QualityPlans, AQP) megvalósítása és monitorozása.

 

A Life program által támogatott HungAIRy integrált projekt fő célja a levegőminőség javítása 8 magyarországi régióban. A projekt a települések levegőminőségi terveinek végrehajtását hivatott szolgálni emissziós adatbázisok fejlesztésével, átfogó szemléletformáló, tájékoztató tevékenységekkel és egy országos szakértői, tanácsadói hálózat felállításával.

 

A fenti projektet a HOI koordinálja. A projektben 10 hazai önkormányzat és partnerszervezeteik, az Országos Meteorológiai Szolgálat, A Mindennapi Kultúráért Egyesület és a belga VITO intézet vesz részt.

 

A környezet állapotának monitorozása kulcsfontosságú a projekt akciói által elért hatások nyomon követése szempontjából. A résztvevő települések levegőminőségének értékelése a projekt I. szakaszának a végéig történik.

 

Mivel Békéscsabán nem működik automata mérőállomás, a levegőminőség állapotának felmérése 4 x 2 hetes szabványos mérésekkel történik, mobil mérőállomások segítségével. A mobil mérőállomás helyének a kijelölése az OMSZ munkatársának közreműködésével megtörtént, amelynek eredményeként a mobil mérőállomás Békéscsabán a Jaminai Rendelőintézet udvarán került elhelyezésre, ahol minden évszakban 2 hétig levegőtisztaság – védelmi mérések kerülnek elvégzésre.

 

A projekt keretén belül Békéscsabán egy új mérőállomás is telepítésre kerül, amelynek a helye a fenti mérések alapján kerül eldöntésre. Az új mérőállomás megépülését követően Békéscsaba is csatlakozik az Országos Légszennyezettségi Mérőhálózathoz, valamint a fenti akció eredményeként elkészül Magyarország levegőminőségének széleskörű áttekintése, különös tekintettel a fontosabb településekre.

 

További programok »

Itthon

Tízéves fennállását ünnepli az országosan is egyedülálló óvodai néptáncprogram

Tizedik évét ünnepli a Népi játék, néptánc az óvodában elnevezésű városi program. Az országos szinten is egyedülálló és példaértékű mozgásfejlesztő programról Pribelszki Péterné óvodavezető, Varga Tamás, Békéscsaba Megyei Jogú Város alpolgármestere és Vaszkó János, a Hétpróbás Néptánciskola Alapfokú Művészeti Iskola igazgatója tartott sajtótájékoztatót a Kölcsey Utcai óvodában.
2024. november 21. 18:24
FEL