Bezárják a békéscsabai menekülttábort – erről a Magyar Nemzet írt március 17-i számában Kósa Lajosra, a Fidesz frakcióvezetőjére hivatkozva. Lázár János miniszterelnökséget vezető miniszter pénteken megerősítette ezt a kormányzati szándékot.
A lap úgy tudta, csak két, úgynevezett sátortábor marad az országban, ezeket Körmenden és Szentgotthárdon alakítják ki, az összes többit felszámolják. Úgy tudni, nemcsak a déli és a keleti határnál fekvő migrációs központokat, azaz a nagyfai, a kiskunhalasi, a békéscsabai és a nyírbátori befogadóállomásokat szünteti meg a kormány a közeljövőben, hanem a Bicskén és Vámosszabadiban lévőket is. Az üggyel kapcsolatban kerestük a Bevándorlási és Állampolgársági Hivatalt. Kérdésünkre azt válaszolták: a kormány számára előterjesztés nem készült, így azt a kormány nem is tárgyalhatta. Dr. Mátó Róbert, a Békéscsabai Menekültügyi Őrzött Befogadó Központ igazgatója elmondta, a békéscsabai objektumban 185, Kiskunhalason 171, míg Nyírbátor esetében 132 fő menekültügyi őrizetben lévő személy elhelyezésére van lehetőség. Az őrizetbe vételt a területileg illetékes menekültügyi hatóságok rendelik el. A jogszabályban, vagyis a menekültügyi törvényben meghatározott részletes indokok, feltételek esetén az őrizetes ezt követően kerül valamelyik telephelyre – tette hozzá az igazgató.
A gyulai Almásy-kastély pénteki hivatalos átadó ünnepségekor Lázár János újságírói kérdésre megerősítette a korábbi sajtóértesüléseket. „Igen, az a tervünk, hogy minden befogadó állomást bezárunk, tekintettel arra, hogy Magyarországon nem akarunk befogadni senkit sem” – mondta a miniszterelnökséget vezető miniszter. Hozzátette, hogy az ország nyugati pontján őrzési pontokat fognak kialakítani. Hangsúlyozta, ezzel nem az a céljuk, hogy „bárkit” befogadjanak. Kiemelte, hogy a politikai menekültek, az üldözöttek kivételt képeznek, de elmondása szerint ők nagyon alacsony számban érkeznek Magyaroroszágra. „Napi szinten átlagosan ötszáz ember elhelyezését kell megoldani, és azt gondolom, hogy ennyi ember miatt fölösleges fönntartani ennyi befogadó állomást.” Hozzátette: a végső döntést a helyzet értékelése után a belügyminiszter hozza meg.
A Békés megyei magyar-román határszakaszon egyébként az elmúlt napokban nem történt határsértés.