Palcsik István természetvédelmi őrkerületvezető az M1 Békés vármegyei tudósítójának kérdésére elmondta: a Körös-Maros Nemzeti Park kardoskúti tájegységén ebben az időszakban ér véget a legtöbb növény virágzása, a fűfélék elszáradtak, a puszta sárgás, szürkés, barnás színt vesz fel, ám a természet gondoskodott róla, hogy a tájkép ne legyen egyhangú. Ebben az időszakban kezd virágozni ugyanis a sóvirág, melynek csúcsa szeptember elejére várható.
– Akkor lesz olyan is, amikor az egész vidék kékes-lilába öltözik. A magyar sóvirág kárpát-medencei, benszülött virág, amelynek központi elterjedése Magyarországon van, az országon belül is a Tiszántúlon, ezeken a részeken találhatóak ugyanis jellemzően az ürmös, szikes puszták, melyek élőhelyéül szolgálnak – részletezte a szakember.
A természetvédelmi őrkerületvezető azt is elmondta: ennek a táegységnek jellemző karakternövénye még a sziki üröm, melynek fűszeres illata van. A sóvirág só-, így szárazsságtűrő is, mélyreható gyökerei vannak és bőrszerű levelével védekezik a szárazság ellen.