A szombati programnak a Gyulai Almásy-kastély Látogatóközpont ad otthon, amely – azzal, hogy idén szeptemberben már negyedik alkalommal rendezett csillagászati napokat – lassan a tudományág elsőszámú helyi helyszínévé válik. Délelőtt 11 órai kezdettel A Mars terraformálása címmel arra keresi a választ, hogy odaérve vajon mit talál az ember a vörös bolygón? Az emberiség Mars iránti kíváncsisága sok évtizedes múltra tekint vissza.
Már a XIX. század másodikfelétől érdeklődéssel fordítottuk távcsöveinket a Mars felé, és látott, vagy csak látni vélt alakzatok egész sokaságát figyeltük meg a háború istenéről elnevezett vörös szomszédunk felszínén. Talán természetes is, hogy igen hamar az intelligens földönkívüli élet kérdésének legmeghatározóbb célpontja lett a Mars. Az 1960-as évektől kezdődően a vörös bolygó meghódítása az emberiség egyik egyetemes, nagy feladatává vált; soha nem álltunk még ennyire közel a "marsbéli szomszédaink" otthonának meglátogatásához. Az ezredforduló környékén szondák egész sokaságát küldtük felderíteni a bolygót.
A Mars-kutatás célja nemcsak a bolygó minden eddiginél alaposabb megismerése volt, hanem előkészíteni a néhány évtizeden belül megvalósíthatónak vélt emberes marsi küldetést. De vajon mi vár ránk, ha egyszer odaértünk? Déltől a lehetséges Földön kívüli életről tart előadást a szakember. Jelenlegi ismereteink alapján az élet kialakulása és fejlődése Naprendszerünkben egyedül a Földönment végbe. Vagy mégsem? Milyen potenciális égitestek vannak még a Naprendszerben, amelyek életet hordozhatnak? Milyenek lehetnek ezek a földi élettől teljesen eltérő életformák, ha valóban léteznek? Ezekre a kérdésekre keresi a választ dr. Belucz Bernadett Élet a Naprendszerben a Földönkívül című előadásában. Mindkét előadás helyszíne az Almásy-kastély kápolnája. A szeptember 30-án délelőtt 11 órakor és délben kezdődő prezentációkon a részvétel díjtalan, az esemény előzetes jelentkezés nélkül látogatható.