Békéscsaba Megyei Jogú Város Önkormányzata (a továbbiakban: Önkormányzat) – önként vállalt feladatként – a 2016. évben is számos módon nyújt támogatást az ún. államháztartáson kívüli szervezetek és magánszemélyek részére. Ide értendők a civil szervezetek (alapítványok, egyesületek, sportszervezetek), egyéni és társas vállalkozások, továbbá magánszemélyek részére nyújtott, nem szociális célú támogatások. Önkormányzati támogatásnak minősülnek a Közgyűlés, annak bizottságai, a településrészi önkormányzatok által megítélt, valamint vezetői és polgármesteri keretből, továbbá az ún. választókerületi célelőirányzatból nyújtott támogatások is, függetlenül attól, hogy a támogatás nyújtására pályázat keretében vagy egyedi döntés alapján kerül sor.
A közpénzekből nyújtott támogatások átláthatóságáról szóló 2007. évi CLXXXI. törvény és az államháztartásról szóló 2011. évi CXCV. törvény előírásaira figyelemmel alkotta meg Békéscsaba Megyei Jogú Város Önkormányzat Közgyűlése az önkormányzati támogatások nyújtásáról szóló 24/2013. (X. 4.) önkormányzati rendeletét.
A rendelet alapján a támogatást igénylők figyelmét az alábbi – általánosan alkalmazandó – szabályokra hívjuk fel:
- Önkormányzati támogatást kizárólag természetes személy vagy az irányadó jogszabályok alapján nyilvántartásba vett szervezet vehet igénybe. A szervezet nyilvántartásba vételét a támogatás igénylésével egyidejűleg 30 napnál nem régebbi közokirattal (cégkivonat, illetőleg bírósági végzés vagy kivonat) igazolni köteles. (Nyilvántartásba jogerősen nem vett szervezet, klub, baráti társaság stb. nem kaphat támogatást.)
- Nem nyújtható támogatás annak, akinek meg nem fizetett adó-, illeték- vagy vámtartozása van. A köztartozás-mentességről a támogatás igénylője nyilatkozni köteles. 100.000,- Ft-ot meghaladó támogatás esetén, valamint egyébként ha a pályázati felhívás előírja, a támogatás igénylője a támogatás igénylésével (pályázati űrlap benyújtásával) egyidejűleg az önkormányzati és az állami adóhatóság által kiállított, 30 napnál nem régebbi igazolással köteles igazolni a köztartozás-mentességet.
- Civil szervezetnek kizárólag akkor nyújtható támogatás, ha az a vonatkozó számviteli előírásoknak megfelelő beszámoló-készítési és -letétbehelyezési kötelezettségének eleget tett.
- Támogatás nyújtására minden esetben támogatási szerződés megkötése mellett kerülhet sor, amely tartalmazza a támogatás felhasználásának részletes szabályait.
- Pénzbeli támogatás előfinanszírozása, valamint visszatérítendő támogatás nyújtása esetén az Önkormányzat a támogatást folyósítását biztosíték nyújtásához köti, amely általában a támogatott pénzforgalmi jelzőszáma tekintetében beszedési megbízás alkalmazására adott meghatalmazás. Ennek esetleges költségét a támogatott viseli.
- A támogatott minden esetben részletes szakmai és pénzügyi beszámolóval köteles alátámasztani az összeg szerződésszerű felhasználását.
- Vállalkozások támogatása esetén alkalmazni kell több uniós versenyjogi normát is, amely további adminisztratív kötelezettségeket róhat a támogatottra, illetőleg a támogatást nyújtó Önkormányzatra (nyilatkozatok kitöltése, speciális számviteli előírások, központi közigazgatási szerv jóváhagyásának beszerzése stb.).
Kérjük, hogy a támogatást igénylők a fentiekre figyelemmel nyújtsák be kérelmüket, illetőleg pályázatukat az egyes önkormányzati forrásokra.
Tájékoztatjuk a támogatást igénylőket arról is, hogy Békéscsaba Megyei Jogú Város Önkormányzat Közgyűlése 593/2015. (XI. 25.) közgy. határozattal elfogadta az Önkormányzat 2016. évi belső ellenőrzési tervét. Ezen terv alapján kiemelten vizsgálja a Polgármesteri Hivatal Ellenőrzési Csoportja, hogy a támogatások folyósítása, felhasználása és elszámolása megfelel-e a megállapodásokban, a támogatási szerződésekben és a jogszabályokban rögzítetteknek.
Békéscsaba, 2016. március
Szarvas Péter |
Dr. Bacsa Vendel |
polgármester |
jegyző |