Közel 60 év tudományos munkája egy bibliográfiában

2016. március 18. 08:55 | Horváth Szabolcs

A Munkácsy Mihály Múzeum gondozásában frissen megjelent, Szabó Ferenc írásainak bibliográfiája 1955-től 2014-ig című kiadvány ünnepélyes átadójára került sor szerdán. A 81 éves, orosházi születésű tudóst elsősorban történészként tartják számon, ám jelentős és termékeny munkássága során számos néprajzi témájú tanulmánya is született.

Az ünnepségen betyáros rigmusok hangzottak el Szabó Ferenc tiszteletére, aki többek között azzal a korral is sokat foglalkozott. A múzeum volt igazgatója, tudós és történész a mostani alkalommal egy bibliográfiáját vehetett át ami a saját munkásságát tartalmazza.

- Azzal a céllal készítettük, hogy egy kitekintést nyújtsunk azért a környező megyéknek is. Itt Csongrád megyére gondolunk, Hajdú Bihar megyére és a környező megyékre, hogy lássák, hogy milyen tevékenység folyt itt a levéltárban és persze a megyei múzeumban- mondta  Andó György a Munkácsy Mihály Múzeum igazgatója.

A bibliográfia az 1950-es években indul és 2015 márciusában Szabó Ferenc születésnapján zárul. 615 tételt tartalmaz a kötet, amelyek a tudós publikációs listájából kerültek ki. Emellett recenziókat, vitairatokat is tartalmaz. Ilyen bibliográfia utoljára szegedi kutatók keze alól került ki.

- Itt Békés megyében nem nagyon volt erre példa. Szabó Ferenc Szegeden végzett, és úgy gondolom emiatt különlegesen jól esik, hiszen Szabó Ferenc olyan életmű bibliográfiát kapott, mint a mesterei- hallhattuk Dr. Erdész Ádámtól a Magyar Nemzeti Levéltár Békés Megyei Levéltár igazgatójától. 

A nyugalmazott múzeum igazgató elmondta nagy megtiszteltetés számára ez a kötet és leginkább annak örül, hogy a nagy előadók, alkotók munkássága így jobban megmarad.

- Azért tartotm fontosnak azt, hogy megjelent ez a bibliográfia mert az adott kutatási területnek napi gyakorlat munkáiba így jobban bevonulhatnak ezek a tanulmányok és kutatások. Remélem ez a sorozat tovább folytatódik, így nem fordulhatna az elő, hogy a 30 vagy akár 25 éve megjelent jelentős dolgokról csak a könyvtárosok, muzeológusok, levéltárosok tudnak és nem jut el egy szélesebb tudáskörhöz- mondta a születésnapját ünneplő Szabó Ferenc nyugalmazott múzeum igazgató.

 

A kötet a Munkácsy Mihály Múzeum, a Magyar Nemzeti Levéltár Békés Megyei Levéltára és a Békés Megyei Könyvtár közös kiadványaként jelent meg, szerkesztője Kocsor János történész-muzeológus volt.

 

FEL