Falazás, vakolás, hőszigetelés, betonozás – csupa olyan feladat, ami minden építkezésnél előfordul. A szakemberek mind jártasak már ezekben, így a vizsgaszituáció sem zökkentette ki őket abban, hogy megmutassák tudásukat. Pénteken tíz kőműves érkezett az Ipari úti tanműhelybe, hogy mestervizsgát tegyen. A vizsgázók között szerepel egy apa-fia páros is, akik úgy gondolták, együtt vágnak neki a megmérettetésnek.
– A szakmát azért választottam, mert nekem mindig is tetszett a kőműves lét. Nem volt idegen, hogy dolgozni kell benne, elvégre édesapámmal már évek óta együtt dolgozunk. Mikor még tanuló voltam, akkor is nagyon sokat dolgoztam velük – számolt be Ifj. Komróczki László.
Édesapja elmondta, hogy több mint 30 éve van a szakmában, és a fia rábeszélésére döntött úgy, hogy mestervizsgát tesz.
– Tulajdonképpen ez egy szakmai kihívás. A mestervizsga egy elismerés, de ezen kívül azért is hasznos, mert így olyan tevékenységeket is végezhetünk, amelyeket kőművesként nem – fogalmazott az édesapa.
A mesterképzéseket a Békés Megyei Kereskedelmi és Iparkamara szervezi az Innovációs és Technológiai Minisztérium támogatásával.
– Jelenleg támogatott és önköltséges képzéseket is indítunk. A támogatott képzések arra adnak lehetőséget, hogy azok a szakmabeli emberek, akik mestervizsgát tesznek, azok az iskolai tanulók gyakorlati képzésével foglalkozhatnak – monda el Miholecz Ildikó, az iparkamara vizsgadelegáló referense.
A vizsgabiztosok az értékelés során több szempontot alapul vesznek. Fabisz Márk építészmérnök, a vizsgabizottság tagja elmondta, hogy először anyag-előkészítést végeznek a kőművesek, majd ismertetik az elvégzendő feladatot, s majd csak ezt követően kezdik el a gyakorlati munkát.
– Több feladat-csoportot kell egyszerre elvégezniük, és miután ezzel a produktummal egy bizonyos idő alatt elkészülnek, akkor ezeket a feladatokat értékeljük – fogalmazott.
A vizsgabiztos hozzátette, hogy mivel a vizsgán mindenki gyakorlott kőműves, így a feladatok nem szokták feladni a leckét a vizsgázóknak.