A márciusi időszakban a fészkelőhelyek kiválasztása és kialakítása után kezdetét veszi a tojásrakás. Ezt onnan lehet tudni, hogy a pusztában őrködő gúnárokat figyelhetünk meg távcsővel. A gúnártól ilyenkor nem messze lehet a tojásokon kotló mama.
A tájban a jól rejthető fészket keresi a hosszúnyakú madár. Olyan költőhely kell neki, ahol nem válik zsákmánnyá, viszont távolra lát, hogy a közelgő veszélyt már messziről felismerje. Emellett a táplálékot nyújtó közeg kell a nyári lúdnak.
– Sekély, tocsogós vízben növő fűfélék a faj fő táplálékai – fogalmazott Boldog Gusztáv és hozzátette, hogyha ezek az előbbiek együtt állnak, akkor előbújnak a lúdalakúak rendjének itthon is költő madarai.
A korán jött tavaszról Boldog Gusztáv azt mondta, hogy ez leginkább az embereket zavarja össze, a madarak és az élővilág összességében alkalmazkodóképes. A nyári ludak lekövetik az időjárást és a nekik megfelelő időben kezdik meg a költést.
Boldog Gusztáv úgy fejezte ki magát, hogy az ökoszisztéma egy nagyon fontos eleme a szóban forgó madár, hiszen a táplálkozásukkal alacsonyan tartják a fűféléket, a gabonák bokrosodását a legelésükkel elősegítik, illetve az állat fontos tápláléka a ragadozóknak. A szakértő elmondta, hogyha ennek a rendszernek egy eleme is hiányzik, az nagyon nagy probblémát sejtet, ezért is fontos a biodiverzitás. Emellett kiemelte, hogy a talajaszály nem erősíti a nyári ludak esélyeit.