Kiváló költési siker a kék csókáknál

2017. július 22. 08:11 | behir.hu

A Szalakóta tájain idén szinte mindenütt szép számban költöttek szalakóták, vagy - ahogy a népnyelv nevezi ezeket a szép színes madarakat - kék csókák.

A Kis-Sárréten az utóbbi tíz év alatt háromszorosára emelkedett a költő szalakótapárok száma. Idén rekordot döntött a költés. Összesen 37 párról szereztek tudomást, ebből 36 pár kihelyezett mesterséges odúban, 1 pedig természetes odúban, fűzfán költött. Jelenleg 50 mesterséges fészekodú van kihelyezve a legelők és a kaszálók környékén, ahol a táplálékbázis is rendelkezésre áll. A mezőgyáni gyepeken 11 pár fészkel, Biharugrán, a simotai határrészen pedig 7 pár - ezek a legsűrűbb állományok.
Cserebökényben – ahol hazánk egyik legerősebb szalakóta-állománya található -, idén legalább 140 pár költött, közülük 134 mesterséges odúban. Öt odúban hatfiókás, harminchétben pedig ötfiókás fészekalj került elő. A területen az igazgatóság munkatársai az elmúlt években összesen 195 mesterséges odút helyeztek ki a szalakóták számára.
Kardoskúti Fehértó részterületén 49 költést találtak, ez a szám megfelel a korábbi évek átlagának. Mivel itt nincsenek vastag fák, ezért természetes odúban nem fészkelnek szalakóták, csak mesterséges odúkban. Általában 4-5 fiókát neveltek fel a párok, de egy hatfiókás fészekalj is van.
Kígyósi-pusztán a védett területen 36 pár szalakóta költött, az ehhez közvetlenül csatlakozó nem védett területen pedig további 12 pár. Ez a tavalyihoz képest csak egy párral több, de szép lassan fejlődik az állomány. A szaporulat rendkívül jó, nagyok sok a 3-4, sőt, az 5 fiókás fészekalj is, csak elvétve akad kétfiókás. A száraz, meleg időjárás miatt rengeteg sáska van, ami nagyon jó táplálék a szalakóták számára. A védett területen belül összesen 134 fióka kelt ki (itt 9 ötfiókás fészek volt), a nem védetten pedig 42 fióka (itt 2 ötfiókás fészek volt). Összesen tehát 176 fióka repült ki a Kígyósi-pusztán.
Dévaványai-Ecsegi pusztákon korábban főként természetes odúban költöttek a szalakóták. Nyárfában, fűzfában és akácban találtuk a rendszerint zöld küllő vájta költőüregeiket. Sok éven át 7-9 pár között ingadozott az állomány, majd kis emelkedés csak 2014-től indult, amikor néhány mesterséges odút is kihelyeztünk számukra. 2017-re negyven fa költőláda állt rendelkezésükre. Négy még a régiek közül leesett, a fennmaradók közül tizenötben szalakóta költött, hatban mezei veréb, egyben pedig kuvik. Egybe lódarázs költözött be, tizenhármat pedig üresen találtak. Érdekes volt, hogy egy Hortobágyon jelölt madár idén itt költ Dévaványán. A fiókaszám jellemzően négy a legtöbb fészekben. Egyben van 1 és egyben 3 fióka.
Maros-ártérben régen - amikor még jellemző volt a hullámtéri gyepeken a legeltetés -, nagyon sok szalakóta költött. Az utóbbi évtizedekben azonban már egyáltalán nem raktak itt fészket. Az igazgatóság munkatársai 2016-ban néhány odút kiraktak a területen. Tavaly az egyikben már költöttek szalakóták, idén pedig egy másikban is fészkeltek.
Csanádi pusztákon csökkent az állomány, aminek oka valószínűleg az, hogy idén volt egy átfogó odúcsere és sok madár nem fogadta el az új odúkat. Megjelentek, mozogtak a területen, de nem költöttek. Végül összesen 35 pár költött, közülük kettő vércsék számára kihelyezett ládában, kettő pedig búbos bankák odújában. Érdekesség, hogy a Montág-pusztán idén akadt egy pár, amelyik épületben költött – ez Magyarországon rendkívül ritkán fordul elő.
Forrás: kmnp.hu

További programok »

Világ

Heti 2500-nál több kibertámadás: az oktatás a második leginkább támadott szektor

A kiberbűnöző ott támad, ahol a leggyengébb a védelem, ugyanakkor értékes adatokat lehet megszerezni – ezért került legújabban az oktatás a támadások célkeresztjébe. A Microsoft legfrissebb Cyber Signals jelentése szerint világszerte átlagosan, hetente több mint 2500 alkalommal kísérlik meg csalók feltörni az egyetemek védelmi rendszereit, vírusokkal, adathalász támadásokkal, illetve a hálózatokhoz kapcsolódó mobil eszközök sérülékenységeit kihasználva.
2024. november 12. 18:28
FEL