A Szalakóta tájain idén szinte mindenütt szép számban költöttek szalakóták, vagy - ahogy a népnyelv nevezi ezeket a szép színes madarakat - kék csókák.
A Kis-Sárréten az utóbbi tíz év alatt háromszorosára emelkedett a költő szalakótapárok száma. Idén rekordot döntött a költés. Összesen 37 párról szereztek tudomást, ebből 36 pár kihelyezett mesterséges odúban, 1 pedig természetes odúban, fűzfán költött. Jelenleg 50 mesterséges fészekodú van kihelyezve a legelők és a kaszálók környékén, ahol a táplálékbázis is rendelkezésre áll. A mezőgyáni gyepeken 11 pár fészkel, Biharugrán, a simotai határrészen pedig 7 pár - ezek a legsűrűbb állományok.
Cserebökényben – ahol hazánk egyik legerősebb szalakóta-állománya található -, idén legalább 140 pár költött, közülük 134 mesterséges odúban. Öt odúban hatfiókás, harminchétben pedig ötfiókás fészekalj került elő. A területen az igazgatóság munkatársai az elmúlt években összesen 195 mesterséges odút helyeztek ki a szalakóták számára.
A Kardoskúti Fehértó részterületén 49 költést találtak, ez a szám megfelel a korábbi évek átlagának. Mivel itt nincsenek vastag fák, ezért természetes odúban nem fészkelnek szalakóták, csak mesterséges odúkban. Általában 4-5 fiókát neveltek fel a párok, de egy hatfiókás fészekalj is van.
A Kígyósi-pusztán a védett területen 36 pár szalakóta költött, az ehhez közvetlenül csatlakozó nem védett területen pedig további 12 pár. Ez a tavalyihoz képest csak egy párral több, de szép lassan fejlődik az állomány. A szaporulat rendkívül jó, nagyok sok a 3-4, sőt, az 5 fiókás fészekalj is, csak elvétve akad kétfiókás. A száraz, meleg időjárás miatt rengeteg sáska van, ami nagyon jó táplálék a szalakóták számára. A védett területen belül összesen 134 fióka kelt ki (itt 9 ötfiókás fészek volt), a nem védetten pedig 42 fióka (itt 2 ötfiókás fészek volt). Összesen tehát 176 fióka repült ki a Kígyósi-pusztán.
A Dévaványai-Ecsegi pusztákon korábban főként természetes odúban költöttek a szalakóták. Nyárfában, fűzfában és akácban találtuk a rendszerint zöld küllő vájta költőüregeiket. Sok éven át 7-9 pár között ingadozott az állomány, majd kis emelkedés csak 2014-től indult, amikor néhány mesterséges odút is kihelyeztünk számukra. 2017-re negyven fa költőláda állt rendelkezésükre. Négy még a régiek közül leesett, a fennmaradók közül tizenötben szalakóta költött, hatban mezei veréb, egyben pedig kuvik. Egybe lódarázs költözött be, tizenhármat pedig üresen találtak. Érdekes volt, hogy egy Hortobágyon jelölt madár idén itt költ Dévaványán. A fiókaszám jellemzően négy a legtöbb fészekben. Egyben van 1 és egyben 3 fióka.
A Maros-ártérben régen - amikor még jellemző volt a hullámtéri gyepeken a legeltetés -, nagyon sok szalakóta költött. Az utóbbi évtizedekben azonban már egyáltalán nem raktak itt fészket. Az igazgatóság munkatársai 2016-ban néhány odút kiraktak a területen. Tavaly az egyikben már költöttek szalakóták, idén pedig egy másikban is fészkeltek.
A Csanádi pusztákon csökkent az állomány, aminek oka valószínűleg az, hogy idén volt egy átfogó odúcsere és sok madár nem fogadta el az új odúkat. Megjelentek, mozogtak a területen, de nem költöttek. Végül összesen 35 pár költött, közülük kettő vércsék számára kihelyezett ládában, kettő pedig búbos bankák odújában. Érdekesség, hogy a Montág-pusztán idén akadt egy pár, amelyik épületben költött – ez Magyarországon rendkívül ritkán fordul elő.
Forrás: kmnp.hu