Pénteken délután a Gyulai Tájvízházban a Gyulai Népművészeti és Háziipari Szövetkezet kiállításán Széll János etnográfus köszöntötte a megjelenteket.
– Nagy öröm és megtiszteltetés számomra, hogy harmadjára segíthetek a Tájvízházban kiállításmegnyitás kapcsán. A mostani kiállítás esetében rendkívüli anyagról van szó, hiszen 60 évre tekint vissza. A Gyulai Háziipari Termelő Szövetkezetnek köszönhetjük, hogy ma van kézművesség, hiszen munkájukkal mintegy hidat képeztek a múlt és a jelen között – fogalmazott Széll János.
A néprajzkutató hozzátette, hogy az 1980-as években 74 háziipari szövetkezet működött az országban, ezek száma egyre csökkent az évek során.
Vígh Imre, aki majdnem 35 évig volt a vállalkozás ügyvezető igazgatója, arról tájékoztatott: az a célja a kiállítással, hogy minél szélesebb körben megmutathassa a szövetkezet egykori tevékenységét alkotásait. Mint mondta: hivatása az, hogy a legjobb tudásához hűen a múlt értékeit "átmentse" a jelenbe és odaadja azt a jövőnek.
A 60 év kézművességét, kézzel szőtt szőnyegek színes világát, a gyulai szőttest, székely-csángó szőnyegeket, falvédőket, kalotaszegi és torockói varrottasokat, hímzéseket, a békési (gyulai) szűcshímzést, valamint a Ferenczy Noémi-díjas textiltervezők munkáit felvonultató tárlat június 30-ig tekinthető meg.