A napokban megkezdődött a jelentkezés a keresztféléves felvételire. A lehetőség elsősorban azokat érinti, akik idén nem jutottak be a felsőoktatásba, de nem szeretnének egy teljes évet várni arra, hogy újra megpróbálják a jelentkezést, ugyanis akit felvesznek a keresztféléves képzésben induló szakok egyikére, az már februárban megkezdheti az egyetemet.
A magyar felsőoktatási intézmények diplomát adó képzéseire az év két meghatározott időszakában lehet jelentkezni: a keresztféléves eljárásban a februárban induló, az általános eljárásban pedig a szeptemberben induló képzésekre lehet felvételizni. Mit érdemes még ezenkívül feltétlenül tudni a felvételizőknek?
– Míg a pótfelvételire az jelentkezhetett, aki egyáltalán nem felvételizett az idei általános eljárásban, vagy pedig jelentkezett, ám végül egyetlen szakra sem jutott be, a keresztféléves képzésre azoknak érdemes beadniuk a jelentkezést, akik például csak a második, harmadik vagy a sokadik helyre kerültek volna be, de közben meggondolták magukat, és nem akartak beiratkozni. Fontos tudni azonban, hogy keresztfélévre csak azok jelentkezhetnek, akik idén nem pótfelvételiztek.
– Az általános felvételi eljáráshoz hasonlóan ebben az esetben is legfeljebb hat helyre adhatók le a jelentkezések. Itt is legfeljebb három képzési helyet lehet díjmentesen megjelölni, ezenfelül még plusz három hely jelölhető meg, amiért azonban már fizetni kell.
– Érdemes számolni azzal, hogy a keresztféléves felvételi eljárásban nem minden egyetem, és nem minden szakon hirdet meg képzést, ezért érdemes több opciót is kinézni arra az esetre, ha a kiválasztott szakot nem indítanák el februárban.
Fontos tudni, hogy a felsőoktatási felvételi eljárásban kizárólag elektronikus úton adható le a jelentkezés.
A már meglévő dokumentumokat – a jelentkezéssel együtt – november 15-ig kell benyújtani az E-felvételi rendszerén keresztül.
A keresztféléves felvételi ponthatárait várhatóan január 23-án hirdetik ki.
Forrás: VG