– Röviden kérlek vázold fel, hogy kerültél az EBI élére, milyen szerepet tölt be egyesületetek Békéscsaba város közéletében, milyen célkitűzéseitek vannak?
– Az Egyesület Békéscsaba Ifjúságáért, vagyis az EBI 2014-ben alapult. Az elejétől kezdve alapítóként, 2017 óta elnökként veszek részt a szervezet életében, bár ez főképp az adminisztratív okok és a nonprofit szervezet működése miatti titulus. Az EBI egyik különlegessége, hogy mindig is egy horizontális szervezetet képzeltünk el és a mai napig így működik. Bárki végigvihet egy projektet, ha van rá, vagy szerez rá forrást. Ezalatt emberi erőforrást is értünk, tehát kvázi, hogy legyen, akinek kedve is van segíteni az adott projektben. Minden döntéshozási fórumunk nyílt, a tagok és a gyakornokként csatlakozott tagok véleményére is ugyanúgy adunk. Az évek során folyamatosan alakítottuk ezt, de alapvetően hiszünk a lapos hierarchiában.
10 év után talán már bátran kijelenthető, hogy az EBI a csabai ifjúsági élet egyik meghatározó szereplője, főleg a továbbtanulás, felvételi, pályaválasztás témakörökben. Szeretnénk folyamatosan segíteni a csabai középiskolásokat, hogy felsőbb tanulmányaikban merre tovább. Hosszútávú cél, hogy akikben van affinitás visszaadni valamit, azok akkor is megtehessék ezt, ha másik városba költöznek. Az évek során egy folyamatosan bővülő baráti társaság lett az EBI. Talán ez az egyik legnagyobb előnye is: tele vagyunk olyan tagokkal, akik összetartanak és tenni is akarnak, így a távolság ellenére aktívan kiveszik a részüket a csabai közéletből.
– 2024-ben sem tétlenkedtetek: mondd el kérlek, milyen programokat, eseményeket valósítottak meg?
– 2024 egy különleges év volt a számunkra, mert az EBI tizedik évfordulóját ünnepeltük. Ennek a csúcspontja májusban volt, Ebileum néven egy óriási szülinapi bulit szerveztünk, ahol több mint 100-an ünnepeltünk együtt. Az évet rögtön az egyik első programunk, az Egyetem-nap megszervezésével kezdtünk, tizedik alkalommal. Ez egy különleges felvételi tájékoztató és felkészítő, ahol egyetemisták nyújtanak betekintést a felsőoktatásba. Tavasszal érettségi kvízesteket szerveztünk négy témakörben, értékes nyereményekkel. Országosan az egyik legkiemelkedőbb programunk a „Fogadj örökbe egy egyetemistát”. Ezáltal a diákok 53 egyetemista közül választhatnak mentorokat, akik egy különleges nyílt nap keretében körbevezetik őket a választott egyetemen.
Eközben zajlott a mentorprogramunk 9. évfolyama, egy nyári táborral egybekötve. Decemberben már a 10. évfolyam indult 23 fiatallal, akiket egy évig segítünk, az érettségéig. A program részeként személyre szabott segítséget kapnak és fejlődhetnek prezentációban, érveléstechnikában, önismeretben, szociális készségekben, pályaválasztásban, önéletrajzírásban és felkészülnek állásinterjúra is. Nyáron fesztivállá növesztettük a Pontváró rendezvényünket, amin több mint 1000 diák vett részt. Eközben természetesen folyamatosan szervezünk belső programokat, csapatépítőket, gyakornoki programot, pályázunk Erasmus projektekre, támogatói bált szervezünk, tartjuk a kapcsolatot a többi csabai ifjúsági szervezettel, járjuk a középiskolákat egy roadshow keretein belül. Sok ezer fiatalt érünk el és törekszünk a sokszínűségre, az újdonságokra.
– Hogyan látod a 2025-ös évetekat? Milyen elhatározásaitok vannak, mi az, amit már előre elterveztetek?
– Minden évben már augusztusban elkezdjük tervezni a következő évi programjainkat. Mindig három fő célt határozunk meg: tartsuk meg az eddigi sikeres programjainkat, fejlesszük magunkat, valamint találkozzunk legalább annyit, de inkább többet azokkal, akikkel ezeket szervezzük. A 2025-ös évre két fő elhatározásunk van. A Pontváró fesztivált szeretnék egy még inkább meghatározó programmá tenni, több helyszínnel, nagyobb fellépőkkel, több résztvevővel és programmal. Emellett a fő célunk az EBI-nek és tagjainak a fejlesztése. Kitaláltunk egy olyan képzési programot, ami által a programjaink résztvevői a gyakornoki pozíciótól egy profi rendezvényszervezőig vagy projektmanager feladatkörig juthatnak, ebben a tapasztalt tagok segítenek. A felsőoktatás, egy másik városba költözés, az önállósodás, egy új munkahely elsőre elég rémisztő lehet, de fel lehet rá készülni. Próbálunk egyedi és szórakoztató programokat létrehozni, amelyeknek hasznuk is van és bárki számára elérhetők, ezért mindenkit biztatok arra, hogy első lépésként ismerje meg, mivel is foglalkozunk. Utána hamar beszippant az EBI-s lét.