Jó hír a csabai gazdáknak - már igényelhető a kedvezményes hitel

2023. október 19. 19:00 | behir.hu

Békéscsabán sok család él a mezőgazdaságból. Az ágazatnak az utóbbi években rendkívüli gondokat okozott az aszály, a koronavírus-járvány és okoz a háború miatti finanszírozási és ellátási probléma, illetve a magas hitelkamat. A kormány által nyújtott, átalakuló támogatási rendszerről kérdeztük Nagy Sándort, a FIDESZ-KDNP új önkormányzati képviselőjét.

Magyarországon nincs még egy olyan gazdaságélénkítő program, amely az elmúlt két évtizedben, egyre növekvő mértékben és egyre jobb kondíciókkal segítette volna a mikro-, kis és középvállalkozások finanszírozását, mint a Széchenyi Kártya Program.  

– Az első Széchenyi Kártya hitelkonstrukciót még az első Orbán-kormány dolgozta ki 2001-ben, majd pontosan húsz éve, 2003-ban jelent meg a piacon. 2010-től a kedvezményes hitelek köre jelentősen kibővült, ugyanis a likviditási hitel mellett megjelent a palettán a Széchenyi Forgóeszközhitel és a Beruházási Hitel is. Az így már Széchenyi Kártya Programként működő hitelcsaládot később elérhetővé tették az agrárvállalkozások számára is, bevezetve az Agrár Széchenyi Kártya Folyószámlahitelt. Ez nagy segítség volt a csabai gazdák számára is – mutatja be a program indulását Nagy Sándor.

A képviselő elmondta, hogy az állami kamat- és kezességi díjtámogatásban részesített, szabad felhasználású folyószámlahitel kifejezetten a mezőgazdasági szektorban dolgozó vállalkozások részére lett kialakítva. Jelenleg is igényelhető folyószámlahitel agrár mikro-, kis- és középvállalkozások számára, azonban ez a konstrukció nem képes jelentős mértékben csökkenteni az agrárvállalkozásoknak a jelenlegi magas kamatkörnyezetben fizetendő kamatköltségeit.

– A hazai agrárvállalkozók az elmúlt években, hónapokban rendkívül súlyos kihívásokkal szembesültek. A tavalyi, a csabai termelőket is súlyosan érintő aszály után idén az Ukrajnából érkező gabonadömpinggel kell megbirkózniuk, miközben költségeik jóval gyorsabban emelkednek, mint a bevételeik. A statisztikai hivatal becslése szerint 2023 első félévében a mezőgazdasági termelői árak 6,9 százalékkal, a ráfordítási árak viszont 16 százalékkal haladták meg az egy évvel korábbi szintet. A helyzet súlyosságát jelzi a gazdaságok számának drámai ütemű csökkenése is – kezdi a program ismertetését az új önkormányzati képviselő.

Ebben a helyzetben egyre nagyobb az igény a kiszámítható és kigazdálkodható finanszírozási lehetőségekre. A piaci hitelek azonban még mindig rendkívül drágák, pillanatnyilag az átlagos kamatláb meghaladta a 15 százalékot. Ekkora kamatterhet csak nagyon kevés gazdálkodó mer vállalni, ami tükröződik a hitelfelvételi statisztikákban is.

A szektor stabilitásának biztosítása ugyanakkor elemi, nemzetgazdasági érdek, hiszen a tét nem csupán családok százezreinek megélhetése, de az élelmiszerellátás biztonsága is. A versenyképesebbé váló gazdaságok olcsóbban állítják elő az élelmiszert, így kulcsszerepet játszhatnak az infláció leszorításában is.

Mindezt figyelembe véve és az ágazatban uralkodó gazdasági nehézségek enyhítésére a kormány egy új, többlettámogatott Agrár Széchenyi Kártya konstrukció létrehozásáról döntött. Az új Agrár Széchenyi Kártya MAX+ folyószámlahitel a kiemelt állami támogatásnak köszönhetően jelenleg 5 százalékos nettó kamattal igényelhető, maximum 100 millió forint összegben, 1, vagy 3 évre. A hitelszerződések megkötésére 2024. június 29-ig van lehetőség. A kiemelt kamattámogatású konstrukcióban valamennyi, az alapvető feltételeknek megfelelő agrárvállalkozás részesülhet, külön speciális feltételek vagy kitételek nélkül.

Vegyünk egy példát: egy békéscsabai agrárvállalkozó felvesz 100 millió forintos hitelt 3 évre. A felvett hitel fizetendő kamata az Agrár Széchenyi Kártya MAX+ konstrukcióban körülbelül negyedakkora – akár több mint 13 millió forinttal kevesebb – mint egy piaci kamatozású agrár folyószámlahitel esetében becsülhető.

Mindent egybevetve, az októbertől igényelhető, új Agrár Széchenyi Kártya MAX+ a jövőben is biztosítja a gazdálkodóknak a mindenkori finanszírozási igényeikhez illeszkedő, kiszámítható, államilag támogatott pénzügyi megoldásokat. A kormány célja, hogy a gazdákkal közösen olyan agráriumot építsen, amely helyet követel magának Európa és a világ élvonalában.

Az Agrár Széchenyi Kártya hiteltermékére vonatkozóan Békéscsabán a VOSZ Békés Vármegyei szolgáltató- és információs irodájában (Irányi utca 4-6.) és a Békés Vármegyei Kereskedelmi és Iparkamaránál (Penza lakótelep 5.) kezdve a teljes körű információk nyújtásától, a hitelek kiválasztásán keresztül, a hitellehetőségek és azok feltételeire vonatkozó kérdéseken át a teljes hiteligénylés lebonyolításáig állunk az agrárvállalkozások rendelkezésére ellenszolgáltatás, úgymint sikerdíj, jutalék, ügynöki díj, tanácsadói megbízási díj nélkül.

További programok »

Itthon

Tízéves fennállását ünnepli az országosan is egyedülálló óvodai néptáncprogram

Tizedik évét ünnepli a Népi játék, néptánc az óvodában elnevezésű városi program. Az országos szinten is egyedülálló és példaértékű mozgásfejlesztő programról Pribelszki Péterné óvodavezető, Varga Tamás, Békéscsaba Megyei Jogú Város alpolgármestere és Vaszkó János, a Hétpróbás Néptánciskola Alapfokú Művészeti Iskola igazgatója tartott sajtótájékoztatót a Kölcsey Utcai óvodában.
2024. november 21. 18:24
FEL