Január végétől előregisztrálhatnak a háztartások a Napenergia Plusz Programra

2023. december 29. 11:07 | Kugyelka-Zámbori Eszter

A kormány meghirdette a Napenergia Plusz Programot, amellyel az új háztartási mini erőművek kialakítását támogatja. A pályázatnak köszönhetően olyan rendszereket építhetnek ki a háztartások, amelyek nem csupán a napelemek beüzemelését, hanem az energia tárolását is lehetővé teszik.

Egyre több család dönt a napelemes rendszer kiépítése mellett a károsanyag-kibocsátás csökkentése és nem utolsó sorban a hosszú távú anyagi befektetés miatt. Nagybalázs Zoltán és családja tavaly vásárolt használt ingatlant, és az egyik legfontosabb szempontjuk az volt, hogy alkalmas legyen a megfelelő rendszer kiépítésére. Mivel kisgyermekük van, ezért az ingatlan napközben is használatban lesz.

– Npközben biztos, hogy nagy lesz az energia felhasználásunk ezért döntöttünk úgy, hogy akkor inkább ne fizessünk a sok energiáért, hanem legyen egy napelemes rendszerünk, ami megtermeli az energiát. Emellett szétnéztünk a piacon, hogy melyek azok a modern megoldások, amelyek a későbbiekben okosotthonnal összeköthetőek. Így esett a választás arra, hogy hőszivattyút illetve hővisszanyerős szellőztetőt telepítsünk az ingatlanba, és ezzel a a teljes energiánkat mi magunk fogjuk megtermelni – mondta el Nagybalázs Zoltán

Az új Napenergia Plusz Programban a családok a rendszer kiépítésének 65 százalékára pályázhatank, legfeljebb 5 millió forintig a vissza nem térítendő támogatásra. A pályázati előregisztráció 2024. január 24-én indul, ezért már most sokan érdeklődnek a lehetőségekről, ahogy Malatyinszki Szilárd is, aki 40 éves ingatlanának károsanyag-kibocsátását igyekszik csökkenteni.

– Jelenleg ezt úgy tudjuk megtenni, hogy vegyesen használunk gázt, elektromos áramot illetve csempekályhát, és ennek az összessége adja a fogyasztást. Ha a gázfogyasztást csökkenteni tudjuk azáltal, hogy megújuló energetikát beépítünk, akkor az jó lehet. A következő elem az lesz majd, hogy egy olyan klímarendszert építünk ki, ami hűtő-fűtő,  és napelemes rendszerrel lehet táplálni – mondta el Malatyinszki Szilárd. Hozzátette: nagyon fontos szempont a családjuk számára, hogy biztos energiaellátásuk legyen, hiszen az energiaárak mostanában kiszámíthatatlanul emelkednek, és ezt egy saját tárolókapacitással ellátott napelemrendszer stabilabbá teheti.

A pályázati kiírás lehetővé teszi a napelemek és tárolóegységek együttes finanszírozását. Várhatóan egy 4-5 kWh-os háztartási napelemhez egy maximum 7,5-10 kWh kapacitású tárolót lehet majd igénybe venni.

– Ha az új rendszerről például nem egy régi infrafűtést üzemeltetnek, hanem egy modern, jó COP értékkel rendelkező fűtés, mint az új típusú klímák vagy hőszivattyúk, akkor a programból megpályázható napelemek és tárolók nagy segítséget jelenthetnek, hiszen a fogyasztó a villanyszámláljának körülbelül a nyolcvan százalékát megtermelheti – emelte ki Trényi Péter, a Thermokamera Kft. ügyvezetője.

Az Energia- és klímapolitikai modernizációs rendszer forrásaiból, összesen 75 milliárd forintot biztosítanak erre a célra. A jövőre induló programra mintegy 15 ezer háztartás kaphat támogatást.

További programok »

FEL