Íme az egyetemi toplista: ezekbe az intézményekbe járnak a legkiválóbb hallgatók

06:20 | behir.hu

A legkiválóbb hallgatók alapján továbbra is az ELTE a legjobb magyar egyetem, amely idén hosszú évek után először nem az első, hanem a BME mögött a második helyen szerepel a legjobb egyetemek rangsorában.

– A hallgatói kiválósági listában a tanulmányi versenyek, nyelvvizsgák, felvételi átlagpontok számítanak, és kiemelt súllyal az, hogy hányan jelölték első helyen a jelentkezők közül az adott egyetemet – írja a Világazdaság.

A hallgatói kiválósági rangsorban az egyetemeket olyan szempontok alapján rangsorolták, mint a nappali tagozatos első helyes jelentkezők száma; a felvettek pontátlaga; a nyelvvizsgával felvettek aránya, valamint a középiskolai versenyeken helyezést elért hallgatók aránya.

A részlistát erősen befolyásolja az első helyen jelentkezettek száma, amiben idén is az ELTE lett az első 9331 fővel, ehhez képest a második helyezett BME-t csak 4372-en, míg a harmadik helyezett Semmelweist csak 2417-en írták be az első helyre. 

Az ELTE szintén toronymagasan az első helyen végzett a középiskolai versenyeken helyezést elérő hallgatók számában, miközben a felvettek pontátlagában csak a negyedik, a nyelvvizsgával rendelkezők számában pedig az ötödik helyet szerezte meg.

A Corvinus idén annak ellenére csúszott ki a top 3-ból, hogy a 2024-es felvételin is náluk volt a legmagasabb (460 pont) a felvettek pontátlaga, azonban az első helyen jelentkezők között az egyetem csak a tizedik helyet (2311 fő) érte el. Ebben a tekintetben a BGE is megelőzte.

A top 10-es hallgatói kiválósági lista 2025-ben a következő:

1. Eötvös Loránd Tudományegyetem (ELTE)
2. Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem (BME)
3. Semmelweis Egyetem (SE)
4. Budapesti Corvinus Egyetem (Corvinus)
5. Debreceni Egyetem (DE)
5. Szegedi Tudományegyetem (SZTE)
7. Pázmány Péter Katolikus Egyetem (PPKE)
8. Budapesti Gazdasági Egyetem (BGE)
9. Óbudai Egyetem
9. Pécsi Tudományegyetem (PTE)
A legjobb vidéki hallgatók egyetemei

A holtversenyben ötödik helyen végzett Debreceni Egyetem és a Szegedi Tudományegyetem egyben a legjobb vidéki egyetemek a hallgatói kiválósági rangsorban. A Debreceni Egyetemre felvett hallgatóknak átlagosan 371, míg a Szegedi Tudományegyetemre bekerülteknek átlagosan 376 pontja volt.

A másik holtverseny a kilencedik helyen alakult ki az egyébként tavalyi hatodik Pécsi Tudományegyetem és az idei top 10-es újonc, Óbudai Egyetem között. Az Óbudai az első helyes jelentkezők számában a nyolcadik, míg a középiskolai versenyeken helyezést elért hallgatók számában az előkelő hatodik helyen végzett.

Nem sokkal, de kicsúszott a top 10-ből a tavalyi hetedik helyezett Nemzeti Közszolgálati Egyetem,
aminek feltehetően az lehet az egyik oka, hogy az első helyen jelentkezők között idén csak a tizenötödik és a középiskolai versenyeken helyezést elért hallgatók számában a tizenhatodik helyet szerezte meg.

A felvettek átlagpontszámát tekintve is született lista, eszerint

a Corvinus végzett 460 ponttal az élen áll,
a BME 417 ponttal,
a PPKE 412 ponttal,
az ELTE 409 ponttal,
a Semmelweis Egyetem pedig 405 ponttal szerepel az élbolyban.

A top 5-ben az átlagpontszámok tavalyhoz képest valamivel alacsonyabbak lettek, mivel 2024-ben megváltozott a felvételi pontszámítás.

– Számított a lista összeállításánál az is, hogy a felvett diákok közül hányan értek el helyezést valamilyen rangos középiskolai tanulmányi versenyen. Ezek alapján a legtöbb tehetséges diák, idén összesen 327, az Eötvös Loránd Tudományegyetemre került be, utána 198 fővel a BME áll, majd 179 diákkal a Debreceni Egyetem. A negyedik helyen a Szegedi Tudományegyetem következik 169 fővel, majd 129 diákkal a Semmelweis Egyetem – sorolta az Eduline.

Forrás: Világgazdaság

További programok »

FEL