Így üzen hadat a gaznak a fenyőkéreg

2018. augusztus 27. 17:48 | behir.hu

Elege van már abból, hogy minden fűnyírás legalább egy órával tovább tart a tervezettnél, mert oda kell figyelni a szegélyekre és időt kell szakítani a gyomlálásra is a növények alatti részeknél? Ha úgy érzi, képtelen még egyszer nekiállni a gazok eltüntetésének és már nem érdekli, hogy néz ki a szegély, akkor érdemes elolvasni, amit Megyeri Szabolcs kertész osztott meg a blogjában, a fenyőkéreg segítségével ugyanis most megszabadulhat ezektől a problémáktól. A sokszinuvidek.24.hu megírta, mit mond a szakember, amit Szabó Gábor megtoldott a saját tapasztalataival is.

– Mikor nekem is elegem lett a fentebb vázolt nehézségekből, segítségül hívtam a netes keresőt és olvastam az úgynevezett fenyőkéreg-mulcsról. Bár először nem voltam biztos a sikerben, ám örömmel tapasztaltam, hogy a gyakorlatban is bevált, hiszen nem csak egyszerűen remek dekorációs alapanyag, de számos praktikus előnye is van - írja Szabó Gábor.

 

 

Mi is az a fenyőkéreg – mulcs?

 

Megyeri Szabolcs szerint a fenyőkéreg megakadályozza a gyomok kifejlődését, valamint elősegíti a talaj savanyítását és laza szerkezetének megőrzését. Ezzel együtt pedig segít a talaj tápanyagtartalmának megőrzésében is. Megvédi a növények gyökereit és a talaj felső részét a külső környezeti hatásoktól, így nem kell tartania többé sem a tűző nyári napsütéstől, sem pedig egy esetleges jégesőtől. A fenyőkéreg ugyanis természetes talajtakaró hatású, idővel pedig szépen lassan elbomlik, így táplálva a talajt.

 

Díszfák köré, de virágágyásba is jó

 

Ha van valami, amire háklis vagyok, akkor az a díszfáim tövénél kibújó kis gazok, melyek nem csak elrontják a remekül megkomponált összképet, de nyilván nem tesz jót a fák tápanyagellátásnak sem. Szóval most úgy döntöttem, véget vetek ennek és egy az egyben megoldom a problémát a fenyőkéreg segítségével. Szabolcs tanácsának megfelelően kb. 5 centiméter vastagon fedtem le a fák körüli részeket - írja Szabó Gábor. Az első pár nap után úgy nézett ki, mintha direkt oda találták volna ki ezt az egészet, remekül belesimult a környezetébe. Egyébként mindez igaz a különböző cserjék, valamint a tuják esetében is. Fűnyírásnál pedig nem kell odafigyelni a szegélyek esztétikumára, hiszen a fenyőkéreg segítségével a gyepfelület és az ágyás egy szintbe kerültek.

A rózsák, hortenziák és az egyéb évelő virágok nagyon hálás kis növények, viszont a közelükben kibújó gyomok hosszú távon igen sok tápanyagot vonnak el tőlük, így nem kérdés, hogy ott is érdemes kipróbálni a fenyőkéreg használatát.

 

A kertemben levő ösvénynél egy nagyobb eső után gondot okozahat a sár. A fenyőkéreg ezt a problémát is megoldhatja. A szakember írásából kiderült, hogy a szobában, teraszon vagy erkélyen nevelt növények mellé is ideális választás a fenyőkéreg-mulcs, mely ilyen környezetben is kifejti jótékony hatását.

Számomra az egyik legfőbb pozitívum az volt, hogy mióta elkezdtem használni a fenyőkérget, többé nem kellett időt töltenem a gyomok eltávolításával, ami egy munkában gazdag hét után nem volt mindig a legkedvesebb elfoglaltságom. A fűnyírás ideje is lerövidült, hiszen nem kellett odafigyelnem a szegélyekre, szabadon tolhattam a fűnyírót anélkül, hogy bármiben kárt tettem volna. Az pedig, hogy a kerti ösvény végre gyönyörű és sármentes, csak a pont az i-re - összegezte tapasztalatait Szabó Gábor.

Forrás: sokszinuvidek.24.hu

Fotók: mulch2you

 

További programok »

Életmód

Gerilla – magokkal lepte be környezetét az Andrássy gimi

Folyamatosan szépítik környezetüket az Andrássy Gyula Gimnázium tanulói és tanárai. A Fenntarthatósági hét részeként szerdán a gerilla kertészkedéssel ismerkedhettek meg a diákok, akik különféle magokat és évelő növényeket ültettek az iskola közelében.
09:12
FEL