A kormány önálló pénzügyi keretet biztosít az önkormányzatok számára szünidős diákok foglalkoztatására, a „csellengés” visszaszorítása érdekében.
A Borsod-Abaúj-Zemplén megyei Szikszón például mintegy 40 fiatalt sikerült így alkalmazni helyhatósági feladatokra, akik fejenként és havonta negyven-ötvenezer forintot visznek haza. Ez az összeg sokaknak jól jöhet a szeptemberi iskolakezdéskor felmerülő kiadások fedezésére. A rendelkezésre álló összegekre az önkormányzatok a megyei kormányhivatalokon keresztül pályázhatnak.
A 16-25 év közötti diákok a területi települési önkormányzatoknál jelentkezhetnek júliustól augusztus végéig.
Dr. Simon Attila István munkaerőpiacért felelős helyettes államtitkár a Kossuth Rádió Napközben című műsorában azt mondta: már a második héten 18.395 fiatal dolgozott, és 2377 foglalkoztató kötött szerződést.
Hozzátette: szinte nagyon kevés olyan település van, amely ne élne ezzel a lehetőséggel, amellyel a fiatalokat megtanítják arra, hogy milyen az, ha saját munkával keresik meg pénzüket, és mit jelent az ezzel kapcsolatos felelősség.
Van igény a diákmunkára
Tavaly az iskolaszövetkezeteken keresztül 140 ezer 16-25 év közötti diák végzett diákmunkát, ehhez képest ez a 25-30 ezer megmutatja, hogy van erre igény a diákok részéről – fűzte hozzá.
Magyarországon egyébként komolyan szabályozzák, hogy milyen típusú munkát végezhet egy 18 év alatti fiatal – mondta Dr. Simon Attila.
Füzeséri József szikszói polgármester kiemelte: a közmunkaprogram, az új munkahelyek kialakítása a város életének jelentős része. Az elmúlt években jelentős iparipark-fejlesztésbe is kezdtek, de rájöttek, ha nincs megfelelő munkaerő, máshonnan kell hozni dolgozókat. Így alakították ki a koncepciót, hogy folyamatosan megkeresik a fiatalokat, úgy, hogy tartják a kapcsolatot az egyetemmel és szakképző központokkal. A diákmunkaprogram Szikszón igen sikeres – húzta alá, kiemelve, hogy a lehetőség által a fiatalok szemlélete is megváltozik, ráadásul akár nettó 55 ezer 400 forintot is hazavihetnek háromheti munkáért.
Füzeséri József azt is mondta, mindenkit a saját ötleteinek, hobbijának megfelelő munkára próbálják beosztani.
Szikszón egyébként Magyarország legnagyobb fémdoboz-palackozója indult be nemrégiben, ahol 150 munkahely kialakítására került sor, az iskola elvégzése után ide is várják majd a fiatalokat – fűzte hozzá.
Döllesné Kovács Gabriella, az érdi járási hivatal foglalkoztatási főosztályának osztályvezetője elmondta: Érden is sikeres a program, jelenleg 80 főnek biztosítanak munkalehetőséget, de ez a szám augusztusig növekedhet. Változatosak a lehetőségek, hiszen a parkgondozástól kezdve, az irodai munkánkon keresztül a szociális intézményekben való segítő tevékenységen át számos területen dolgozhatnak a fiatalok – tette hozzá Döllesné Kovács Gabriella.
Forrás: Kossuth Rádió, hirado.hu