Bár az Aarne-Thompson-féle folklórbesorolásban 709 Hófehérke-típusú mesét találunk, a Grimm testvéreknek köszönhetően mi már így ismerjük ezt a tündérmesét. Míg a törpék helyén – más népeknél – általában rablók szerepelnek, a beszélő tükröt pedig egy, a nappal vagy a holddal folytatott párbeszéd pótolja (egy Albániából származó variációban a főszereplő negyven sárkánnyal élt, az alvást pedig egy gyűrű okozta), a mesegyűjtőként és nyelvtudósként ismert német fivérek által közölt történetben törpék és varázstükör jelenik meg – emlékeztet az Erkel Ferenc Kulturális Központ és Múzeum Nonprofit Kft. közleménye.
A Grimm testvérek gyűjtéséből fennmaradt (és legismertebb változat) először 1812-ben jelent meg a Gyermek- és családi mesék című kötetben. A könyv a német romantika egyik jelentős alkotása volt, a Hófehérke mellett olyan közismert meséket tartalmazott, mint a Jancsi és Juliska, a Hamupipőke, a Rapunzel és még rengeteg olyan német népmese, amelyek addig szájhagyomány útján terjedtek. A világ egyik legismertebb mesegyűjteményét – amelyben szinte az összes meseműfaj fellelhető – az UNESCO 2005-ben a világörökség részévé nyilvánította.
2021. október 4-én a Turay Ida Színház hozza el Gyulára a törpék között menedéket találó lány történetét. A teátrum három alkalommal játssza a zenés mesejátékként színpadra állított produkciót, amelyet a Grimm testvérek története alapján Topolcsányi Laura írt.
Az előadást szinte napra pontosan egy évvel a fővárosi bemutatót követően láthatják a gyulai nézők.
Videó ajánló:
Jacob és Wilhelm Grimm – Topolcsányi Laura:
Hófehérke és a hét törpe
mesejáték
Hófehérke Magyar Bernadett
Mostoha Nyírő Bea
Morgó, Vadász Tóth Alex
Vidor Szántó Szandra
Tudor Borbély Krisztina
Hapci Sipos Judit
Szende Szuromi Bernadett
Szundi Topolcsányi Laura
Kuka Merk László
Királyfi Valázsik Péter
RENDEZŐ: Nyírő Bea
Időpont: 2021. október 4. (hétfő) 8.30, 10.30, 13.45
Helyszín: Erkel Ferenc Művelődési Központ (Gyula, Béke sgt. 35.)
Jegyár: 2000 Ft
Jegyek korlátozott számban a helyszínen kaphatók.