Március 19 óta nem lehetett közlekedési vizsgát tenni a járványhelyzet miatt az országban, sem utánképzést tartani. Az elmúlt bő másfél hónapban az országos vizsgaközpont csak a tárca külön engedélyével, néhány esetben szervezhetett vizsgákat és vizsgálatokat, például leendő mentőgépkocsi-vezetők számára.
Hírportálunk Dobrocsi Endrét, a Közlekedési Alkalmassági és Vizsgaközpont Nonprofit Kft. felügyeleti és módszertani igazgatóját kérdezte a Békés megyei helyzetről.
– Mikortól indulhat újra a vizsgáztatás Békés megyében, Békéscsabán? Milyen feltételek mellett kezdődhet meg a vizsgáztatás?
– A vizsgáztatás szervezése, vagyis az oktatók a vizsgákra május 6-án már megkezdték a tanulók lejelentését, ezért a vizsgák május 11-én elindulhatnak. Jelenlegi információink szerint hét fő B kategóriás és egy fő tehergépkocsi vezető vizsgázik hétfőn a békési megyeszékhelyen. A részvétel kötelező feltétele a védőfelszerelés, tehát a maszk és a kesztyű viselése. Fontos természetesen az, hogy a vizsgázó a helyszínre érkezéskor fertőtlenítse a kezét. Ezen felül a kötelező, szociális távolságtartás sem elhanyagolandó.
– Korlátozzák-e a vizsgákon részvevők számát? Ha igen, akkor ez mekkora várakozási időt eredményezhet?
– Természetes, hogy némi extra várakozási idővel kell számolniuk a járművezető jelölteknek. Már a vizsgáztatás leállításakor is nagyon sokan álltak készen a próbatételre. Az első időszakban várakozással kell számolni, tekintettel arra, hogy véges kapacitása van a vizsgaközpontnak.
– Csak vidéken indult újra a vizsgáztatás. Ezáltal felmerülhet a kérdés, hogy a Pest megyéből, Budapestről érkezők is tehetnek-e vizsgát vidéken?
– Ez nem feladata és kompetenciája a vizsgaközpontnak, ez rendészeti kérdés. A kijárási korlátozásra vonatkozóan van egy érvényes kormányrendelet, tehát annak kérdését, hogy a jelölt jogosult-e arra, hogy vidéken vizsgázzon, nem mi vizsgáljuk. Bízunk abban, hogy azok, akik a vizsgán megjelennek, jogszerűen tartózkodnak ott és nekünk csupán a szakmai értékelés lesz a feladatunk.