A Békési Biokultúra egyesület felkérésére Zámbó Sándor tartott előadást a Békés Városi Művelődési Központban, a házi tyúktartási praktikákról. Az elméleti-gyakorlati eseményen sok érdekességet hallhatott a közönség. A témakört az önellátási és háztáji szinten boncolgatták, tehát nem nagyüzemi tippek-trükkök hangzottak el.
Fotó: pixabay.com
– Vannak olyan kardinális pontok, amelyekről ilyenkor beszélgetni szoktunk. Ilyen például a fajtaválasztás, tehát hogy milyen fajtákat érdemes választani, mit lehet azoktól elvárni, mennyi tojást és milyen húsnövekedést. Ezen túl az is fontos téma, hogy milyen körülmények szükségesek az állat tartásához. Tehát hogy az ólba, udvarba milyen berendezések kellenek és milyen gondozás szükséges – fejtette ki Zámbó Sándor.
A szakember kiemelte, hogy a mobil-ólak és a stabil-ólak is szóba kerültek a program során. A mobil-ólakról Zámbó Sándor elmondta, hogy azért praktikusak, mert a gyümölcstermesztéssel remek összhangot tud teremteni a tyúkok legelészése.
– Ha kivisszük a gyümölcsösbe a mobil-ólakat, akkor a tyúkok a soraljat és a sorközöket lelegelik. Sok olyan kártevő is van, amely télen áttelel a talajban. Ezeket a tyúkok összeszedik, mielőtt még feljutnának a fákra. Ez jó az növényvédelem, a gyümölcstermesztés szempontjából, valamint az állat szempontjából is, hisz így változatos fehérjét vesz magához és zöldet is csipked a kertben – mondta a szakember.
Fotó: pixabay.com
Ezen felül a takarmányozás és a gondozás is fontos részét képezte az előadásnak. Emellett az egyik résztvevő hozott egy tyúkot, vele a tojózás helyes kivitelezését mutatta be a szakember, valamint az állattartáshoz kötődő berendezéseket is bemutatta. Az utolsó, de rendkívül fontos pont pedig az állategészségügy volt, ahol a betegségmegelőzési technikák hangzottak el.
– Az emberek elkezdtek egészségtudatosabban táplálkozni és sok helyről hallhatják azt is, hogy nagy problémák vannak az élelmiszerek minőségével ipari szinten. Ez akár szermaradvány is lehet. Éppen ezért az emberek a saját maguk által megtermelt alapanyagokat részesítik előnyben, hiszen arról tudják, hogy egészséges. Emellett a korábban említett zöldség- és gyümölcstermesztéssel jól párosítható a tyúktartás, ez is fontos érv az állat mellett – emelte ki a szakember, majd hozzátette, hogy az állat-ember kapcsolat kialakításában is fontos szerepet játszhat a tyúk.
Az, hogy mit lehet mondani a laikusoknak a tyúktartásról, az viszonyítás kérdése. Zámbó Sándor azt javasolja, ha valaki állattartás kapcsán új dologba kezd, akkor menjen el először azokhoz az ismerősökhöz, akik tartanak olyan állatot és beszélgessen velük.
– Ne a médiából és a szakkönyvekből kezdjen tájékozódni, hanem valódi állattartóktól ismerje meg a tapasztalatokat. Egy jó állattartónak szemlélőnek kell lennie. Le kell ülnie és meg kell néznie, hogyan is viselkednek az állatok. A modern állattartásban nagyon keveset foglalkoznak az állatok etológiájával, viselkedésével, hiszen óriási telepekre rengeteg állatot bezsúfolnak és ott abszolút nem tudják ezt művelni. Ez abszolút nem jellemző a kisebb háztáji állattartásra. Ehhez kell egyfajta türelmes, szemlélődő hozzáállás is. Ebben a modern, stresszes világban nagyon jót tesz az, ha valaki állatot tart és lelassul, figyeli azt, hogy mi történik velük. A viselkedésük nagyon fontos, hiszen sok dolgot elárul – fejtette ki a szakértő, majd hozzátette, hogy a gyakorlati tájékozódás után fontos, hogy elméleti tudást is szerezzünk. Ilyen tanfolyamokat például pont Zámbó Sándor is tart.